Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Kumar Tutkusu

Kumar Tutkusu
Kanada’nın Toronto şehrinde bir bankada çalışmakta olan Dan Mahowny (Philip Seymour Hoffman), işinde son derece başarılı bir adamdır. Sosyal hayatında silik bir kişiliğe sahip olmasına rağmen, işinde gittikçe ilerler ve nihayet bankanın krediler bölümünde müdür yardımcısı olur. Yine aynı bankada çalışan Belinda’yla (Minnie Driver) ciddi bir ilişkisi olan Mahowny, güvenilir kişiliği sayesinde herkesin gönlünü kazananır.
Untitled document

Kanada’nın Toronto şehrinde bir bankada çalışmakta olan Dan Mahowny (Philip Seymour Hoffman), işinde son derece başarılı bir adamdır. Sosyal hayatında silik bir kişiliğe sahip olmasına rağmen, işinde gittikçe ilerler ve nihayet bankanın krediler bölümünde müdür yardımcısı olur. Yine aynı bankada çalışan Belinda’yla (Minnie Driver) ciddi bir ilişkisi olan Mahowny, güvenilir kişiliği sayesinde herkesin gönlünü kazananır. Fakat ne ona çok güvenen patronu, ne iş arkadaşları ne de Belinda onun aslında sıkı bir kumarbaz olduğunu farkedemezler.

Yıllardır kumar oynayan ve büyük borçlara giren Mahowny bu büyük sırrı herkesten saklamayı becermiştir. At yarışlarından futbol maçlarına kadar her şey için bahis oynayan Mahowny, ilk başta bankadan kumarda kaybettiği kadar parayı kendi hesabına aktarmakla başlar. Zamanla işler çığırından çıkar. Mahowny gittikçe daha büyük oynamaya, dolayısıyla daha büyük kaybetmeye ve de bankadan daha büyük para çalmaya başlar. Öylesine büyük oynamaktadır ki, hafta sonlarını geçirdiği Atlantic City’deki kumarhanenin patronu Victor Foss (John Hurt) onu yere göğe koyamamakta ve hatta onu Toronto’dan özel uçakla aldırmaktadır. Bankadakilerin ondan son ana kadar şüphelenmemelerinin nedeni hafta sonlarını çılgınca kumar oynayarak geçiren adamın, Pazartesi günleri aynı ciddi kıyafetler ve aynı çalışkan tutumla işine geri dönmesidir. Fakat banka hesaplarındaki açık farkedilince Dan Mahowny’nin müşteri hesaplarından milyonlarca doları kendi hesabına aktardığı anlaşılır. Eleştirmen Roger Ebert’in 2003’ün en iyi on filmi arasında gösterdiği ‘Kumar Tutkusu’ basit bir bankacıyken, Kanada tarihinin en büyük dolandırıcısına dönen Brian Molony’nin gerçek yaşam öyküsünden sinemaya uyarlanmış bir film.

Orijinal Adı : Owning Mahowny Yönetmen : Richard Kwietniowski Oyuncular : Philip Seymour Hoffman, Minnie Driver, John Hurt, Maury Chaykin, Sonja Smits Yapım : Dram-Biyografi 2003 Kanada- İngiltere Owning Mahony


Untitled document

Orijinal Adı : Owning Mahowny Yönetmen : Richard Kwietniowski Oyuncular : Philip Seymour Hoffman, Minnie Driver, John Hurt, Maury Chaykin, Sonja Smits Yapım : Dram-Biyografi 2003 Kanada- İngiltere Owning MahonySite linki: http://www.yayinakisi.com/program/12102/kumar-tutkusu.html