Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Dünyayı Sarsan Günler

Dünyayı Sarsan Günler
Belgeselin bu bölümünde, ekranlarda ilk defa soygunun kilit isimlerinden Bruce Reynolds, Roy James ve Jack Mills’in hayat hikayelerine yer verilecek; zamanının en büyük soygun olayında yaşanan gerginlikler, travmalar ve ardından gerçekleşen sonuçlar gözler önüne serilecek

Yayın Günü : 10 Aralık Çarşamba (Hafta içi her gün)
Yayın Saati : 11:05


 “DÜNYAYI SARSAN GÜNLER
Tarihin Akışını Değiştiren Sıradışı Olaylar
Çarşamba Saat 11:05

Yankıları günümüzde de devam eden tarihi olayları derinlemesine inceleyen BBC belgeseli “Dünyayı Sarsan Günler” bayram boyunca en etkileyici bölümleri ile NTV ekranında yer alacak.

Belgeselin bu bölümünde “Hırsızlarına kötü şöhret ve tuhaf şans getiren iki büyük soygunculuk olayı” ekrana gelecek.

Büyük Soygun: Hırsızlarına kötü şöhret ve tuhaf şans getiren iki büyük soygunculuk olayı

Belgeselin bu bölümünde, ekranlarda ilk defa soygunun kilit isimlerinden Bruce Reynolds, Roy James ve Jack Mills’in hayat hikayelerine yer verilecek; zamanının en büyük soygun olayında yaşanan gerginlikler, travmalar ve ardından gerçekleşen sonuçlar gözler önüne serilecek. Reynolds’ın nasıl America West’in demiryolu soygunlarından ilham aldığı, soygunu nasıl uzun vadede en ince ayrıntısına kadar planladığı, içerden nasıl bilgi sızdırdığı ve çeteyi nasıl oluşturduğu anlatılacak.

Albay Blood’ın İngiliz Krallık Mücevheratı Hırsızlığı:
9 Mayıs 1671, sabah 07:00 sularında Thomas Blood, yeğeni ve iki adamıyla beraber Krallık Mücevheratı’nın bekçisi yakın dostu Talbot Edwards’ı ziyaret etmek için Londra Kulesi’ne gitti. Edwards kızını Blood’ın zengin yeğeniyle evlendirmek istiyordu. Ancak çok geçmeden Edwards, Blood’ın hiç de masum olmadığını ve dostluklarının baştan beri ülkenin en değerli mücevherlerine ulaşmak isteyen albayın kurguladığı bir oyun olduğunu öğrenecekti. 

1660’da İngiltere’de uygulanmayan başlayan cumhuriyet rejimi Richard Cromwell’in ölümüyle beraber sona ermişti. Pek çok cumhuriyetçi, yeniden krallık rejiminin gelmesine karşı olmuş, II. Charles’ı ve beraberindeki züppe katolik heyeti kabullenmekte zorlanmıştı. II. Charles’ın Anglikan kilisesinin otoritesini reddeden kesimin gücünü sınırlamak için çıkarttığı kanunlar yığınla muhalif ve teröristin türemesine sebep olmuştu. Bu muhaliflerden biri de İrlandalı Thomas Blood’dı.

1618 İrlanda doğumlu olan Blood, İngiliz Sivil Savaşı’nda iki taraf için de savaşmış ve casusluk yapmıştı. Savaş esnasında parlementoya ait ordular için yaptığı hizmetler karşılığında toprak almış ancak krallık rejiminin geri gelmesiyle hepsini kaybetmişti. İntikam için iki kez İrlanda Lord Teğmeni’ni kaçırmaya, birkaç kez de bu işteki ortaklarını kanunların elinden kurtarmaya çalışan ve sonunda başına ödül konan Blood, 1671’de İngiliz Krallık Mücevheratı’nı çalmaya karar verdi.

Cromwell’in orjinallerini yok etmesinin ardından muazzam paralara yeniden yaptırılan Krallık Mücevheratı Londra Kulesi’nin bodrumunda saklanmakta ve bekçiyle ailesi de hemen bodrumun üst katında yaşamaktaydı.

Blood’ın planı basit fakat etkiliydi. Rahip kılığına giren Blood, Edwards’la dost olup güvenlik sistemini yakından tanıma fırsatı bulmuştu. 9 Mayıs’da Krallık Mücevheratı’nı arkadaşlarına göstermesi için Edwards’ı ikna eden Blood, ortaklarıyla saldırdıkları yaşlı adamın bir gayret alarma uzanması sonucu mücevherlerle kaçamadan yakalandı.

Kulede tutsak edilen Blood, Kral dışında kimseyle konuşmayacağını belirtti. İşin ilginci, Kral bu isteği geri çevirmedi; dahası Blood’ı birkaç ay sonra serbest bırakmasının ardından ona İrlanda’daki topraklarını geri verdi ve yıllık 500 pound maaş bağladı.

Büyük Tren Soygunu:
8 Ağustos 1963 günü, Buckinghamshire, İngiltere’de sabahın erken saatlerinde gözükara Londralı suçlulardan oluşan bir çete, Sears Kavşağı’ndaki sinyalizasyon sistemiyle oynayıp telefon hatlarını keserek Glasgow’dan Euston’a giden posta trenini durdurdu. Kayak maskesi ve kask takan 15 azılı suçlu trene binip, öndeki iki vagonu ayırdıktan sonra makinisti kendilerini Bridego Köprüsü’ne götürmeye zorladı.

Pusuya düşürülen vagonlardaki çuvallarında takip edilmesi mümkün olmayan 1, 5 ve 10 poundluk banknotlar halinde ve çoğu da imha edilmeye götürülen toplamda bugünkü değeriyle 40 milyon pound bulunmaktaydı. Hırsızlar yarım saat sonra 120 adet çuvalı kendi  kamyonlarına yüklediklerinde trende çalışan 75 kadar posta işçisinin olanlardan haberi bile yoktu. 

Çağının en büyük soygunculuk olayı olan Büyük Tren Soygunu’nun faillerinden bazıları zaman içinde ünlü birer kişilik haline geldi. Ronnie Biggs hapishaneden kaçtıktan sonra Brezilya’ya gitti, çocuk sahibi oldu ve yıllarca orada yaşadı. Ancak Biggs sonunda tedavi için 2001 yılında İngiltere’ye geri döndü ve 28 yıllık mahkumiyetinin geri kalanını geçirmek üzere hapse kapatıldı. Buster Edwards ise kaçmayı başararak Meksika’ya gitti. Ancak ailesini özleyen kanun kaçağı özgürlüğünü feda etti ve üç yıl sonra İngiltere’ye geri dönerek teslim oldu. Edwards’ın hayatını konu alan 1988 tarihli filmde onu ünlü İngiliz müzisyen Phil Collins canlandırdı.
 
Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/16680/dunyayi-sarsan-gunler.html