Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Banka Kelebek Etkisi

Banka Kelebek Etkisi
Şu sıralarda yaşanan ekonomik kriz döneminde ilgiyle izlenebilecek bir yapım olan ‘Banka Kelebek Etkisi’, bankacılık ve finans dünyasında dolaşan milyonların etkisine girerek insanlıktan çıkanların öyküsünü anlatır. Film 1977 yılında, yerel bir bankanın yöneticisinin, elinde kumbaralarla bir ilkokulu ziyaret etmesiyle başlar.

Şu sıralarda yaşanan ekonomik kriz döneminde ilgiyle izlenebilecek bir yapım olan ‘Banka Kelebek Etkisi’, bankacılık ve finans dünyasında dolaşan milyonların etkisine girerek insanlıktan çıkanların öyküsünü anlatır. Film 1977 yılında, yerel bir bankanın yöneticisinin, elinde kumbaralarla bir ilkokulu ziyaret etmesiyle başlar. Adam sınıftaki çocuklara 50 şer cent de verir ve para biriktirmeye başlamalarını söyler. Adamın anlatmaya çalıştığı bileşik faiz kavramını sınıftan tek bir çocuk anlar. Aradan yıllar geçer, Jim (David Wenham) adındaki bu çocuk büyümüş, bir matematik dehası olarak, mali krizleri önceden tahmin edebilecek bir matematik programı geliştirmiştir. Jim, finans dünyasında büyük gürültü kopartabilecek olan programını Centa-Bank’ın kendini beğenmiş yöneticisi Simon O’Reilly’ye (Anthony LaPaglia) satmaya çalışır. Jim’in kaos teorisinden yola çıkarak geliştirdiği program Simon’ın hemen ilgisini çeker. Jim’i programın, bankanın işine yarayacak şekilde daha geliştirmesi için işe alır. Kendini piyasanın kralı olan gören Simon, şirketin karlılığı için her şeyi yapmaya hazır olan bir adamdır. Henüz bir süre önce, yüzlerce küçük yatırımcıyı batıran bir hamle yapmış ve kredilerini ödeyemeyenlerin ipotekli mallarına el koymuştur. Burada filmin gidişatını belirleyen ikinci hikaye devreye girer. Bankanın bu operasyonunun son kurbanları, bir deniz evi için kredi kullanmış olan Wayne ve Diane Davis çiftidir. Davis’ler, Simon ‘Reilly’nin son kararları neticesinde sadece evlerini değil, oğullarını da kaybetmişlerdir. Centabank’ın yönetim halkasına katılan Jim’in burada çalışan Michelle’e aşık olması, Davis’lerin uğradıkları maddi ve manevi zararı telafi için bankayı dava etmeleri Jim’e hayatı üzerinde düşünme fırsatı verir. Acaba genç adam, programını satmak uğruna, patronunun ondan istediğini, Davis’lerin aleyhine tanıklık yapabilecek midir? Filmin başrollerinde Avustralyalı aktör David Wenham ve Türk izleyicisinin ‘Without A Trace’ (İz Bırakmadan) adlı dizideki Jack Malone karakterinden tanıdıkları Anthony LaPaglia oynuyor.


Orijinal Adı : The Bank Yönetmen : Robert Connoly Oyuncular : Anthony LaPaglia, David Wenham, Andrew Bayly, Greg Stone, Steve Rodgers, Sibylla Budd, Yayın tarihi : 14 Aralık Pazar 20:15Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/16812/banka-kelebek-etkisi.html