Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Mumya

Mumya
M. Ö. 1700 yılında Mısır’da yaşayan başrahip Imhotep büyük bir hata yaparak firavunun gözdesi Ank-Su-Namun’a aşık olur. Bu yasak aşkın sonucunda birlikte firavunu öldürürler. Ancak aşıklar yakalanır ve Imhotep diri diri mumyalanarak gömülür. Imhotep’in bedeni diri diri mumyalandığı için yaşam belirtileri geçici olarak durmuştur,

TRT’de bu akşam Indiana Jones’tan beri çekilmiş en eğlenceli macera filmi “Mumya” ekrana gelecek. Stephen Sommers’ın yönettiği ve Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah ile Arnold Vasloo’nun oynadığı “Mumya” yaşadığı yasak aşk sonucu diri diri Mumyalanan bir başrahibin asırlar sonra canlanmasını konu alıyor. Film vizyonda gösterildiği dönemde hasılat rekorları kırmıştı.

M. Ö. 1700 yılında Mısır’da yaşayan başrahip Imhotep büyük bir hata yaparak firavunun gözdesi Ank-Su-Namun’a aşık olur. Bu yasak aşkın sonucunda birlikte firavunu öldürürler. Ancak aşıklar yakalanır ve Imhotep diri diri Mumyalanarak gömülür. Imhotep’in bedeni diri diri Mumyalandığı için yaşam belirtileri geçici olarak durmuştur, yani gerçek anlamda ölmemiştir. İnanca göre Ölüler Kitabı adlı kutsal kitap okunursa Mumya canlanacak ve felaketler zinciri başlayacaktır. Mumya, tam 3000 yıl boyunca çöldeki ünlü Ölüler Şehri Hamunaptra’da kalır. 1920’li yıllarda Rick O’Connell adlı bir lejyoner ve arkadaşı Beni Gabor asırlardır yeri bilinmeyen Imhotep’in mezarının bulunduğu Hamunaptra harabelerini bulurlar. Aradan yıllar geçer, Rick Mısır’da bir hapishaneye düşmüştür, ancak harabelerin yerini biliyor olması yaşamını kurtarması için bir şans doğurur. Çünkü Hamunaptra’nın kumlarının altında gömülü olan efsanevi hazineler, hem hazine avcılarının hem de arkeologların dikkatini çekmektedir. Rick, Antik Mısır uygarlıkları uzmanı Evelyn ve kardeşi Jonathan ile işbirliği yaparak hapishaneden kurtulur. Tek yapması gereken onları harabelere götürmektir. Sahra Çölü’nden geçerek harabelerin olduğu bölgeye gelirler, ancak onlarla beraber bir Amerikalı grup da hazinenin peşindedir. Fakat her iki grubun karşısında da Müze Müdürü ve Mumya Tapınağının askeri lideri vardır. Bu ikilinin amacı, iki grubun hazine uğruna Imhotep’i canlandırmasını ve bunun büyük felakete yol açmasını önlemektir. Ancak bu görevde başarılı olamazlar ve Imhotep uyandırılır.

Mumya” 06 Mayıs Çarşamba günü TRT 1’de.
Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/21067/mumya.html