Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Su

Su
Sekiz yaşındaki Chuyia artık dul bir kadındır. 1930’lu yılların Hindistan’ında dul kadınlar, kirli oldukları düşünüldükleri için toplumdan dışlanır, yeniden evlenmekten menedilir ve ücra hayır kurumlarında yaşamak zorunda bırakılırlardı...


WATER
(Su)

Su”, Mehta’nın 1996’da Fire / Ateş ile başlayıp 1998’de Earth / Toprak ile devam eden elementler üçlemesinin tartışmalar yaratan son filmi. Deepa Mehta, 2000 yılında Hindu köktenciler tarafından tehdit edildi, film setleri yakıldı ve filmin yapımı durduruldu. Çekimler, nihayet beş yıl sonra, başka bir isim altında Sri Lanka’da tamamlanabildi. 

Sekiz yaşındaki Chuyia artık dul bir kadındır. 1930’lu yılların Hindistan’ında dul kadınlar, kirli oldukları düşünüldükleri için toplumdan dışlanır, yeniden evlenmekten menedilir ve ücra hayır kurumlarında yaşamak zorunda bırakılırlardı. Chuyia, hayatının kalan kısmını geçirmek üzere bu kurumlardan birine gönderilir. Orada, duygularına kayıtsız kalmayan genç ve eğitimli bir adama âşık olarak gelenekleri altüst etmeye hazırlanan genç ve güzel dul Kalyani’yle tanışır. Ne yazık ki, dulların maddi durumları son derece yetersizdir ve evin kraliçe arısı en albenili sakinleri olan Kalyani’yi yörenin zenginlerine pazarlamaktadır. Kalyani gittiğinde onun yerine bir kaynak bulmaları gerekecektir. Ancak Ghandi’nin politikaları ülkeye yayılmaktadır ve insanlar sosyal gelişimin ve kadın haklarının önünü tıkayan dini yorumları sorgulamaya başlamıştır. Küçük Chuyia bile kendini değişim rüzgarlarına kaptırmıştır.


Orijinal Adı   :  Water
Yönetmen      :  Deepa Mehta
Oyuncular      : Sarala, Buddhi Wickrama, Rinsly Weerarathne, Iranganie Serasinghe, Hermantha Gamage, Ronica Sajnani,
Yapım            :  2005 Kanada – Hindistan, DramSite linki: http://www.yayinakisi.com/program/21758/su.html