Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Cüneyt Özdemir ile Fark Yaratanlar

Cüneyt Özdemir ile Fark Yaratanlar
Fark Yaratanlar’ın bölüm konuğu Çevre ve Ekonomik Gelişme alanında fark yaratan Van Gölü’ndeki balıkların popülasyonu ve kaçak balıkçılığın önlenmesi üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Mustafa Sarı oldu...

Cüneyt Özdemir ile

FARK YARATANLAR 

HAFTANIN FARK YARATANI;

  ÇEVRE VE EKONOMİK GELİŞME ALANINDA  KATKI SAĞLAYAN VAN GÖLÜ’NDE NESLİ TÜKENEN BALIKLARIN KORUYUCUSU

PROF. DR. MUSTAFA SARI 

Sabancı  Vakfı’nın katkılarıyla hayata geçen ‘Fark Yaratanlar’ın 25 Ekim’de yayınlanacak bölüm konuğu Çevre ve Ekonomik Gelişme alanında fark yaratan Van Gölü’ndeki balıkların popülasyonu ve kaçak balıkçılığın önlenmesi üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Mustafa Sarı oldu. 

Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla ‘Fark Yaratanlar’ın dördüncü bölümü 25 Ekim Pazar günü CNN TÜRK’te saat 21.30’da yayınlanacak. Cüneyt Özdemir’in hazırlayıp sunduğu programın dördüncü konuğu Mustafa Sarı, Van gölünde inci kefali üretimi için çevre ve ekonomi alanında yaptığı çalışmaları anlatıyor. Sarı, 4 yüz kilometre olan Van Gölü çevresini av zamanları yılın belirli aralıklarıyla dolaşıp kaçak balıkçılığı önlemek için çalışmalar yapıyor. 1996 yılında 3.5 milyon dolar olan inci kefalinden sağlanan gelirin, 2009 yılında 7 milyon dolara çıkmasında büyük katkısı olan Prof. Sarı, aynı zamanda Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapıyor. 

4. bölüm Fark Yaratanı; Mustafa Sarı... 

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlayan Mustafa Sarı, 1992 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 17 yıldır Van Gölü’ndeki balıklar, göldeki balıkların popülasyonu ve kaçak balıkçılığı önleme üzerine araştırmalar yaptı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde öğretim üyeliği ve kurucusu olduğu Doğa Gözlemcileri Derneği’nin başkanlığını sürdürüyor. Uluslararası danışmanlık şirketi Ernst&Young ve Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği ‘Yılın Girişimcisi Yarışması’na ilk kez eklenen ‘Yılın Sosyal Girişimcisi’ kategorisinde finale kalarak başarılarını tüm Türkiye’ye duyurdu. Van Gölü’nde inci kefalinin daha verimli avlanmasını sağlayan girişim modeliyle, 2008’de İsviçre’de Schwab Vakfı Sosyal Girişimciler Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etti.  ABD’de bulunan ASHOKA Vakfı tarafından ‘sosyal girişimci’ olarak seçildi.

4 yüz bin kilometre olan Van gölü çevresini, av zamanları, yılda on kez dolaşıp kaçak balıkçılığı önlemek için çalışmalar yapmakta. Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan nesli tükenmekte olan inci kefalini yok olmaktan kurtarıp, üretimini artırmak için çalışmalar yaptı. Yaklaşık on yıl boyunca kendi imkanları ve tanıdık çevresiyle araştırmalarını sürdüren Sarı, 2001 yılında Birleşmiş Milletler’e başvurdu. Çalışmalarını bu kurumun desteğiyle yürütmeye devam etmekte. Bir metrekare ağdan iki-üç kilo balık çıkarken, bugün sekiz kiloya ulaşılmış durumda. 1996 yılında avlanan on beş bin ton balığın on iki bin tonu kaçak olarak avlanırken, bugün on bin tonun sadece dört bin tonu kaçak olarak avlanıyor. 

Sıradışı  kişilerin öyküleri her pazar ekrana taşınacak…

“Fark Yaratanlar” isimli televizyon programı hiç tanımadıkları insanların hayatlarına katkıda bulunan, onlar için fırsatlar yaratan; daha iyi yarınlar olabileceğine inanarak mücadeleden hiç vazgeçmeyen insanların hikayelerini ekrana taşıyor. Bu sıra dışı kişilerin olağanüstü etkilerini ekrana taşıyan programda, izleyiciler toplumda “Fark Yaratan” olarak düşündükleri kişileri de aday olarak gösterebiliyor. CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan program, izleyiciyle her pazar saat 21:30’da buluşuyor. 32 hafta sürecek programda her hafta yeni bir Fark Yaratan’ın hikayesi yayınlanacak. 
 

“Fark Yaratan” olduğunu düşünen ya da çevresindeki kişiler arasında “Fark Yaratan” olduğuna inananlar www.farkyaratanlar.org internet adresinden adaylık başvurusu yapabilecek veya 0212 249 23 14 numaralı telefondan bilgi alabilecekler.

Sabancı Vakfı  Hakkında:

Kuruluşundan bu yana geçen 35 yılda Sabancı Vakfı, Türkiye geneline dağılmış  78 yerleşim merkezinde sayıları 120’yi aşan kalıcı eser (eğitim kurumları, öğrenci yurtları, öğretmenevleri, sağlık kurumları, kültürel ve sosyal tesisler, spor tesisleri) meydana getirmiş ve dünya çapında gurur duyulacak bir üniversite, Sabancı Üniversitesi’ni kurmuştur. 

Bugüne kadar 33.000’in üzerinde burs veren Sabancı Vakfı’nın karşılıksız burslarından her yıl 1.300 öğrenci yararlanmakta, başarılı öğrenci, öğretmen, sanatçı ve sporculara Sabancı Vakfı ödülleri verilmektedir. Sabancı Vakfı ayrıca, kültürel ve sanatsal etkinliklerin ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamak ve geleneksel değerlere sahip çıkmak amacıyla çeşitli festivallere ve yarışmalara destek olmaktadır. 
 
“Yarın Daha İyi Olmalı” ilkesini benimseyen Sabancı Vakfı, “kadınlar, gençler ve engellilere eşit fırsatların yaratılmasını ve topluma aktif katılımlarını destekleyen ortamların geliştirilmesine katkıda bulunmak” amacıyla hibe programları açmakta, bu alanlara yönelik çalışmalarını ortaklıklar, seminerler ve diğer faaliyetler ile desteklemektedir.1974 yılında kurulan Sabancı Vakfı, TÜSEV (Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı, Kurucu Üye), EFC (European Foundation Center, Avrupa Vakıflar Birliği, Üye) COF (Council on Foundations, ABD Vakıflar Birliği, Üye), Engellilerin İnsan Hakları Avrupa Vakıflar Konsorsiyumu (European Consortium of Foundations On Human Rights And Disability, Kurucu Üye) gibi ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlara üyedir.
Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/26918/cuneyt-ozdemir-ile-fark-yaratanlar.html