Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Almanya Acı Vatan

Almanya Acı Vatan
Almanya’dan köyüne iznini geçirmek üzere gelen Güldane, Mahmut ile tanışır. Almanya düşleriyle yaşayan Mahmut, para ve arazi karşılığında Güldane’ye evlenme teklifi eder.

TÜRK FİLMİ “ALMANYA ACI VATAN”

Başrollerini Hülya Koçyiğit ve Rahmi Saltuk’un paylaştığı ve zamanında Doğu Almanya’nın başkenti Berlin’de çekilen film Kanal 7’de ekrana geliyor. Almanya’dan köyüne iznini geçirmek üzere gelen Güldane, Mahmut ile tanışır. Almanya düşleriyle yaşayan Mahmut, para ve arazi karşılığında Güldane’ye evlenme teklifi eder. Mahmut’un amacı böyle bir formalite evliliği sayesinde Almanya’ya gidip yerleşmektir. Evlenip birlikte Almanya’ya giderler. Para biriktirmekten başka bir şey düşünmeyen Güldane Almanya’ya vardıklarında Mahmut’u terkeder. Mahmut tek başına yabancı bir ülkede kalırken, Güldane çalıştığı fabrikada giderek robotlaşır. Alman polisi aylak aylak dolaşan Mahmut’u yakalayıp karısına teslim eder. Bu beraberlik yeni bir şey getirmez. Çünkü Güldane’nin kocasına karşı ilgisizliği devam eder. Ama sonunda kendisini uzun bir süreden beri rahatsız eden bir Türk’ten kurtulmak için Mahmut’a yaklaşmak zorunda kalır. Böylece aralarındaki gerginlik sona erip gerçekten karı-koca olurlar. Mahmut sadece karısının parasıyla birahanelere gider, çapkınlık yapar. Güldane’nin hamileliği karşısında ise Mahmut vurdumduymazdır. Bütün bu olaylardan sonra Güldane kocasının bu tavrına ve özellikle de kendini bir makine haline getiren otomasyon düzenine karşı çıkıp isyan eder.


Yönetmen: Şerif Gören, Senaryo: Zehra Tan, Görüntü Yönetmeni: İzzet Akay, Oyuncular: Hülya Koçyiğit, Rahmi Saltuk, Mine Tekgöz, Fikriye Korkmaz, Bedri Uğur, Suavi Eren, Orhan Alkan, Bigi Schöner, Seda Sevinç, Yapım: Fatoş Film, 1979Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/30001/almanya-aci-vatan.html