Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Balinanın Sırtında

Balinanın Sırtında
Yeni Zelanda’nın doğu sahilinde yaşayan Whangara halkı buradaki varlıklarının bin yıldan fazla bir süreye ve tek bir ataya “Paikea”ya dayandığına inanmaktadır.

BALİNANIN SIRTINDA
(WHALE RIDER)

Yeni Zelanda’nın doğu sahilinde yaşayan Whangara halkı buradaki varlıklarının bin yıldan fazla bir süreye ve tek bir ataya “Paikea”ya dayandığına inanmaktadır. Paikea kanosunda bir Balinanın Sırtında sahile doğru giderken, kanosu devrilmesine rağmen hayatta kalmayı başarmış birisidir. O andan itibaren , her zaman ilk doğan erkek çocuk olan Whangara şefleri Paikea’yı atası saymaktadır. Ancak bu ataerkil Yeni Zelanda kabilesinde yaşayan 11 yaşındaki kız Pai, kaderinin yeni şef olduğuna inanmaktadır.
Fakat kabile şefi Koro’nun erkek ikizleri ölünce, Koro, kızı Pai’yi geleceğin lideri olarak görmek istemez. Pai olgunlaştıkça, Koro, kabile için bu talihsiz durumun kızının doğumuyla başladığına dair kendini ikna eder ve kabilesindeki insanlara, oğullarını kendisine getirmesi ve yeni liderlerini bu çocukların içinden seçeceğine dair bir çağrı yapar. Pai, Koro’yu çok sevmektedir; ancak bu yüzyıllardan beri süregelmiş geleneğe bir son vermek için onun karşısında durması gerekmektedir.


Orijinal Adı:    Whale Rider
Yönetmen:      Niki Caro
Oyuncular:      Keisha Castle-Hughes, Rawiri Paratene, Vicky Huaghton, Cliff Curtis, Grant Roa
Yapım:       2002 Almanya – Yeni Zelanda, Aile - DramSite linki: http://www.yayinakisi.com/program/30007/balinanin-sirtinda.html