Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Fark Yaratanlar

Fark Yaratanlar
Fark Yaratanlar’ın bu Perşembe canlı yayınlanacak ilk bölümünün konuğu ise, Trabzonlu kadınların sesi olan Cavidan Yılmaz olacak.

Cüneyt Özdemir ile
Fark Yaratanlar
Fark Yaratanlar”DA YENİ SEZONUN İLK KONUĞU: TRABZONLU BİR KADIN HAKLARI SAVUNUCUSU
CAVİDAN YILMAZ
Sabancı Vakfı’nın desteğiyle hayata geçen “Sıra dışı kişilerin toplumda yarattıkları olağanüstü etkileri”ni konu alan “Fark Yaratanlar” televizyon programı, yeni sezonda, 7 Ekim’den itibaren her Perşembe günü, saat 21.10’da CNN TÜRK ekranlarından izleyiciyle buluşacak. Fark Yaratanlar’ın bu Perşembe canlı yayınlanacak ilk bölümünün konuğu ise, Trabzonlu kadınların sesi olan Cavidan Yılmaz olacak.
Cüneyt Özdemir’in sunumuyla CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan “Fark Yaratanlar” programı, hiç tanımadıkları insanların hayatlarına katkıda bulunan, onlar için fırsatlar yaratan; daha iyi yarınlar için mücadeleden vazgeçmeyen insanların hikayelerini, yeni sezonda da ekrana taşımaya devam ediyor.
Geçtiğimiz sezon Türkiye’nin “32 Fark Yaratanı”nı Türkiye ile tanıştıran Fark Yaratanlar”ın canlı yayınlanacak ikinci sezon ilk bölümünün konuğu ise Trabzon’da kadın hakları ve istihdamı konularındaki çalışmalarıyla tanınan Cavidan Yılmaz… Cavidan Yılmaz,  gelecek nesillerin topluma faydalı bireyler olması için, onları yetiştiren annelerin haklarını korumak ve onları desteklemek için köy köy dolaşan bir kadın hakları savunucusu…
Kadınların, kız çocuklarının ve özellikle annelerin her alanda eğitimlerine rehberlik yapmak ve istihdam sağlamak amacıyla kurulan Trabzon Türk Anneler Birliği Derneği’nin Yönetim Kurulu üyesi olan Cavidan Yılmaz, dernek aracılığıyla önemli projeler uygulanmasına öncülük ediyor.  Bu projelerden bir tanesi, Sabancı Vakfı Hibe Programı ve Birleşmiş Milletler Ortak Programı (BMOP) kapsamında desteklenen ‘Kadın Dostu Köylere Yolculuk’ projesi… Proje, sağlık ve kadın hakları konusunda, belirlenen köy ve mahallelerde yaşayan kadınları ve erkekleri bilinçlendirme çalışmaları yapmayı ve kadınların yaşadığı problemleri kamu kurum kuruluşları, sivil toplum ve medya ile paylaşarak, kadın hakları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.
Yılmaz, Kadın Dostu Köylere Yolculuk’ projesiyle, Trabzon’un Şalpazarı-Maçka-Köprübaşı-Düzköy ilçelerinde, belirlenen köy ve mahallelerde ikamet eden 500 kadın ve 150 erkeği, gezici araç yoluyla kadın hakları ve sağlık konularında bilgilendirdi. İlçelerde, psikolojik ve hukuki desteğe ihtiyacı olan kadınları saptayarak Trabzon Valiliği’nin ilgili birimine rapor verdi. Projenin sonuç raporu Trabzon Valiliği, İl Özel İdaresi, İlçe Kaymakamlıkları ve Belediye Başkanlıkları, kadın kuruluşları ve yerel medyaya gönderilerek, projenin saha değerlendirmesi raporunun yerel TV kanallarında yayınlanması sağlandı.  Cavidan Yılmaz, ayrıca, Sabancı Vakfı ve BMOP tarafından 2007 yılında desteklenen kadınların istihdamı ile ilgili ‘Çalışan Kadın Özgür Kadındır’ projesinde de sorumlu olarak çalıştı.
Fark Yaratan Adayları Seçme Süreci
CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan “Fark Yaratanlar” programı, izleyiciyle her Perşembe saat 21.10’da buluşuyor. Sıra dışı kişilerin olağanüstü etkilerini ekrana taşıyan program için, “Fark Yaratan” olduğunu düşünen ya da çevresindeki kişiler arasında “Fark Yaratan” olduğuna inananlar www.farkyaratanlar.org internet adresinden adaylık başvurusu yapabiliyor. 32 hafta sürecek programda her hafta yeni bir Fark Yaratan’ın hikayesi yayınlanıyor.
Fark Yaratan seçme sürecine destek olan Danışma Kurulu, Zerrin Koyunsağan, Korel Göymen, Osman Kavala, Temel Aksoy, Zeynep Şimşek, Ayşen Özyeğin, Tosun Terzioğlu ve Şelale Kadak’tan oluşuyor.
Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/36996/fark-yaratanlar.html