Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > İstanbul Film Festivali

İstanbul Film Festivali
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği “30. Uluslararası İstanbul Film Festivali”, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek törenle perdelerini kapatıyor.

30. ULUSLARARASI
İSTANBUL FİLM FESTİVALİ
 KAPANIŞ TÖRENİ  –Canlı-
Altın Lale Sahibini Buluyor
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği “30. Uluslararası İstanbul Film Festivali”, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek törenle perdelerini kapatıyor. Mehmet Ali Alabora’un sunuculuğunu yapacağı gece canlı yayınla NTV’de ekrana gelecek. Törenin kırmızı hali seremonisini saat 20:00’de Burcu Esmersoy ve Yekta Kopan sunacak.
30. İstanbul Film Festivali’nde 16 gün boyunca yaşananların ekrana geleceği özel gecede, Altın Lale Uluslararası ve Ulusal yarışmada ödül kazananlar açıklanacak ve ödülleri verilecek.  Mehmet Ali Alabora’nın sunuculuğunu yapacağı gecede, Şevval Sam da tango şarkıları seslendirecek.
Tören saat 20:00’de kırmızı halı seremonisi ile başlayacak, 20:30’da da ödül törenini geçilecek ve NTV’den canlı yayınla ekrana gelecek.
Bu yıl Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisinin başkanlığını deneyimli Fransız yönetmen Claire Denis üstlenirken, ulusal yarışmanın jüri başkanı ise yönetmen Reha Erdem.
 Altın Lale için, sanat ve sanatçı temasını işleyen ya da edebiyat uyarlaması olan 12 filmin yarışacağı “Uluslararası Yarışma” bölümünün diğer jüri üyeleri; İtalyan oyuncu Anna Bonaiuto, Toronto Film Festivali Yöneticisi ve Yönetim Kurulu Başkanı Piers Handling, yazar Perihan Mağden ve Jim Jarmusch, Bent Hamer gibi usta yönetmenlerin yapımcısı Jim Stark,  Troçki filmiyle Festival seyircisinin yakından tanıdığı ve bu yıl festival programında Good Neigbours / Canım Komşularım adlı yeni filmi gösterilen genç yönetmen Jacob Tierney ve 1983’te Sinema Günleri’nde çalışmaya başlayan ve İKSV’de görev yaptığı 24 yılın 17’si boyunca festival direktörlüğünü üstlenen Hülya Uçansu.
Reha Erdem’in başkanlık ettiği “Altın Lale Ulusal Yarışma” jürisinin diğer isimleri ise oyuncu Tülin Özen, yazar ve sinema eleştirmeni Fatih Özgüven, Karlovy Vary Film Festivali Artistik Direktörü Karel Och ve Variety dergisi yazarı Jay Weissberg.
Ulusal Yarışma Jürisi, yarışma filmlerini değerlendirerek aralarından Yılın En İyi Türk Filmi ile Yılın En İyi Yönetmeni’ni seçecek.
Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/41644/istanbul-film-festivali.html