Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > VANYA 42. CADDE

VANYA 42. CADDE
Rus yazar Anton Çehov’un ‘Vanya Dayı’ adlı oyununu beyaz perdeye uyarlayan ‘Vanya 42.Caddede’, öyküyü, dekor, kostüm, set gibi elemanlarla sulandırmadan, oyunun, harcanmış hayatlar, yalnızlık, umut ve umutsuzluk temasını öne çıkartan müthiş bir yapım.

VANYA 42. CADDE

4 Ocak Perşembe 2007 23:00 tv8 ekranlarında


Rus yazar Anton Çehov’un ‘Vanya Dayı’ adlı oyununu beyaz perdeye uyarlayan ‘Vanya 42.Caddede’, öyküyü, dekor, kostüm, set gibi elemanlarla sulandırmadan, oyunun, harcanmış hayatlar, yalnızlık, umut ve umutsuzluk temasını öne çıkartan müthiş bir yapım.
Beş yıl süren bir sahneleme deneyiminin sonucunda ortaya çıkan ve çekimi sadece iki hafta süren filmde, efsanevi Fransız yönetmen Louis Malle daha önce ‘Andre’yle Akşam Yemeği’ adlı filmde birlikte çalıştığı yazar-yönetmen-oyuncu Andre Gregory ve Wallace Shawn’la yine işbirliği yapıyor.

Sahne yönetmeni olan Andre Gregory ve oyuncu Wallace Shaw, aralarında Julianne Moore’un da olduğu bir kaç aktör, New York’da sık sık bir araya gelmekte ve boş tiyatro salonlarında, arkadaşları evlerinde ‘Vanya Dayı’yı prova etmektedirler. David Mamet’in çevirisini çalışan oyuncular için, içine sığabildikleri her hangi bir oda çalışmaları için yeterlidir. Bu çalışmalar yıllarca sürer. Bir gece yönetmen Louis Malle, onları izlemeye gelir ve çok etkilenerek bir film yapmayı önerir. Böylece ilk birlikteliklerinden 10 yıl sonra, filmin açılış sahnesinde de izlenebildiği gibi eski dostlar bir araya gelir ve Manhattan sokaklarından geçerek ilk buluşmalarına giderler. Bu sahnelerde oyuncuların ellerinde kahve bardakları ve kağıtlarla New Amsterdam Tiyatro’suna gelişlerini izleriz. Daha biz ne olduğunu anlamadan oyun sahnelenmeye başlar. Oyuncular hala sokak kıyafetleri içindedir ve fakat seyirci kendini bir anda Rusya’da bulur.

Vanya Dayı, yıllardan beri ölmüş kızkardeşinin kocası Serbryakov’un malikanesini idare etmiştir. Adam şimdi, yeni karısı Yelena’yla (Julianne Moore) eve gelmektedir. Vanya, ömrünü ona para kazandırmakla harcadığı için ve Yelena’ya sahip olduğu için Serbryakov’dan nefret eder. Evde yaşayan Vanya’nın kardeşi Sonya, annesi Maman, Maria ve sık sık ziyarete gelen Dr.Astrov gibi yan karakterler de benzer şekilde hayatlarının boşa geçtiğini hisseden insanlardır. Film, hiç yorum yapmadan, basit bir şekilde oyunun provalarını takip eder. Fakat seyirci, kendini hep olayın merkezinde hisseder. Louis Malle’in çekiminden hemen sonra öldüğü bu film, yönetmenin en iyi çalışmalarından biri olarak sinema tarihine kazınırken, Julianne Moore’a da Boston Film Eleştirmenleri Birliği’nin En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getirmişti.

 
 

Orijinal Adı : Vanya On 42nd Street
Yönetmen : Louis Malle
Oyuncular : Julianne Moore, Phobe Brand, Wallace Shawn,
Yapım : Drama 1994 İngiltere - ABD


Julianne Moore, Phobe Brand, Wallace Shawn,


Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/931/vanya-42-cadde.html