Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Ali Rıza Soydan Biyografisi
Ali Rıza Soydan fotoğrafı

2007 - Boşanmak İstemiyorum : Dayı / Kız Babası

2007 - Ölümsüz Kahramanlar : Şehit Babası

2004 - İhale

Ali Rıza Soydan


Sanatçı olunmaz sanatçı doğulur sözünü doğrularcasına daha ilk okul sıralarındayken oyuncu olmayı kafasına koymuş ve ilk okuldan başlayarak bütün okul müsamerelerinin yıldızı olmuştu.
Orta okula geldiğinde kendisi gibi tiyatroya meraklı arkadaşlarıyla beraber oluşturduğu amatör tiyatro gurubuyla Memleketi Niğde'nin bütün kasabalarında ve köylerinde oyunlar sergiledi.
Halk eğitim merkezleri ve halkevlerinde sürdürdüğü amatör tiyatro faaliyetlerinin ardından 1974 yılında Niğde'ye turneye gelen İstanbul Halk Oyuncuları topluluğuyla turneye çıkarak profesyonel tiyatro yaşamına başladı.
Konservatuar eğitimini de aldıktan sonra yirmiden fazla oyunda rol aldı ve başarıyla oynadı.Aynı yıl Ankara'da Orhan Erçin Tiyatrosunda çalıştı.
Tiyatronun Türkiye'de henüz yaygınlaşmaya başladığı ve tiyatro izleme alışkanlığının gelişmediği yıllarda yasaklarla bürokrasiyle boğuşarak sefaleti ve yoksulluğu göğüslemek pahasına zor olanı seçerek turne tiyatroculuğu yaptı.
Tiyatro organizasyonu yapan kişilere öncü adı verilir o da o yıllarda bilinen beş tiyatro öncüsünden biri olarak uzun zaman öncülük yaptı.
1975 yılında Ankara'da kurulan Oyuncular Birliği tiyatrosunda 45 kişilik dev bir kadroyla sergilenen Pir Sultan oyununda rol aldı
1976 yılında kurduğu turne tiyatrosuyla iki yıl kadar Anadolu'nun en ücra köşelerini gezdi ve oyunlar sergiledi.
1977 yılında Vasıf Öngören Tiyatrosunda Sezanın iyi insanı oyununda rol aldı
1980 ihtilalinden sonra koşulları olmadığı için tiyatroyu amatörce sürdürmek kaydıyla uzun zaman reklam sektöründe çalıştı.
Kreatif drectorlük,sanat yönetmenliği ve tasarımcılık yaptı.
Radyo reklamcılığı ve tv reklamcılığı yaptı. Daha sonra oyunculuk dersleri vermeye başladı. Üniversite ve bazı kurumlarda oyunculuk dersleri verdi.Bir çok kurumda genel koordinatörlük ve yöneticilik yaptı.1994 yılında sahneye koyduğu
Duyduk Duymadık Demeyin adlı oyunla yeniden tiyatro yapmayı denedi.
Oyunu iki yıl boyunca İstanbul'da Muammer Karaca Tiyatrosunda,Necip Fazıl Sahnesinde,Odeon sinemasında ve Ankara da Ankara Sanat Tiyatrosu,Yılmaz Güney Sahnesi,Yunus Emre Tiyatrosunda iki yıl boyunca sergiledi.
Daha Sonra menajerlik ve organizatörlükte Yapan Ali Rıza Soydan daha önce piyasadaki istikrarsızlık nedeniyle çok sıcak bakmadığı tv filmlerinde ve dizilerde sektörün genişlemesi ve iş olanağının artması üzerine oyunculuk yapmaya başladı.
Yirmiden fazla dizide ve tv filminde oynadı. Şahin Özer Sanat Eğitim Merkezinde ve Esra film şirketinde Genel koordinatörlük yaptı.
Bekle Sevdiğim ve Yarim elin oldu adlı iki Tv Filminin yapımcılığını üstlendi.
Halen yapımcılık ta yapan Ali Rıza SOYDAN esas işi olan oyunculuk işini de sürdürmektedir.
Ali Rıza Soydan resimleri, Ali Rıza Soydan fotoğrafları

Ali Rıza Soydan videoları izle , Ali Rıza Soydan izle
Reklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı