Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Zaman Yolcusu
Zaman Yolcusu
Zaman Yolcusu


Tarih: 2009-07-02 TV : NTV Saat: 20:30 Tür:Belgesel


  
Zaman Yolcusu
Ahmet Yeşiltepe
MACHU PICCHU TERMESSOS ANTİK KENTİ’NDE

Anadolu’nun dört bir köşesine dağılmış antik yerleşmelerin siluetlerini ekrana taşıyan, onların az bilinen ya da unutulmuş öykülerini binlerce yılı aşıp günümüze ulaştıran “Zaman Yolcusu”, yaşadığımız çevrede geçmişi on binlerce yıl öncesine dayanan yerleşmelerin izini sürmeye devam ediyor.

Türkiye’de çoğunluğu yer altında bulunan 3 bin antik yerleşmeden öne çıkan bazılarının, uygarlık serüvenimize katkılarını anlatmayı hedefleyen program, olağan görünenlerin içerisinde yaşayan olağanüstü ve gerçek öyküleri  anlatacak.


3. BÖLÜM: MACHU PICCHU TERMESSOS ANTİK KENTİ
Tarihin En Şaşırtıcı Savaş Öyküsü

Zaman Yolcusu” bu hafta Türkiye’nin “Machu Picchu”su, Termessos antik kentine gidiyor ve tarihin en şaşırtıcı savaş öykülerinden birini İskender’in yenilgisini anlatıyor.

Makedon General Büyük İskender, ordularıyla Anadolu’ya girdiğinde tarih MÖ 334’tü... Öyle bir tarih ki bu, Anadolu’da yerleşime sahip bazı bölgeler ilk defa bu tarihte karşımıza çıkıyor. Çünkü İskender, yüzlerce, hatta binlerce yıldır sessizce var olmuş bu bölgeleri, adını ilk defa duyduğumuz kentleri kuşatıyor. Ama aralarında öyle kentler var ki, İskender hükmedemiyor. Tıpkı, Antalya’nın hemen kuzeybatısında Solymos ( Güllük ) Dağı’nın yamacına yaslanmış bir kale gibi duran o kent gibi...

Künye :

Zaman Yolcusu izle -> NTV canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı