Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Zaman Yolcusu
Zaman Yolcusu
Zaman Yolcusu


Tarih: 2009-07-09 TV : NTV Saat: 20:30 Tür:Belgesel


Zaman Yolcusu
Ahmet Yeşiltepe
SAGALASSOS’DA - UYGARLIĞIN İZLERİNİ ARIYOR

Anadolu’nun dört bir köşesine dağılmış antik yerleşmelerin siluetlerini ekrana taşıyan, onların az bilinen ya da unutulmuş öykülerini binlerce yılı aşıp günümüze ulaştıran “Zaman Yolcusu”, yaşadığımız çevrede geçmişi on binlerce yıl öncesine dayanan yerleşmelerin izini sürmeye devam ediyor.

Türkiye’de çoğunluğu yer altında bulunan 3 bin antik yerleşmeden öne çıkan bazılarının, uygarlık serüvenimize katkılarını anlatmayı hedefleyen program, olağan görünenlerin içerisinde yaşayan olağanüstü ve gerçek öyküleri  anlatacak.

4. BÖLÜM: SAGALASSOS - UYGARLIĞIN İZİNİ ARARKEN...

Zaman Yolcusu” bu hafta aradığı tarih, kültür ve uygarlık izlerine Burdur’un Ağlasun ilçesine bakan Akdağ’ın sırtlarında rastlıyor.

“Sagalassos” antik kenti,  yapılan kazılar sonucu ele geçen Helenistik ve Roma dönemine ait buluntularla, arkeoloji dünyasının son yıllardaki en gözde yerleşimlerinden biri ...

Zaman Yolcusu” , bu hafta bir heyelan nedeniyle üstü kapanmış, ama  kazılar yardımıyla yeniden günışığına kavuşan bu kentin öykülerini anlatacak. Büyük İskender’in kenti kuşattığı günden, dünyaya çömlek ihraç eden atölyelerine kadar ilgi çekici her yönüyle “Sagalassos” bu defa ekranlarda, Ahmet Yeşiltepe’nin anlatımıyla hayat bulacak.

Antalya’nın 110 kilometre kuzeyindeki bu antik yerleşimde son 20 yıldır devam eden kazı ve restorasyon çalışmaları, dünyadaki en önemli arkeoloji projelerinden biri olarak tanımlanıyor.
 

Künye :

Zaman Yolcusu izle -> NTV canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı