Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Koza ve Kasaba
Koza ve Kasaba
Koza ve Kasaba


Tarih: 2009-08-10 TV : CNBC-E Saat: 22:00 Tür:Türk Filmi


CNBC-e’de Sinema Şöleni
    “Gişe Filmleri”


Koza ve Kasaba
PEŞ PEŞE CNBC-e’de


Sanatın insanları etkileme kudreti olduğunu gösteren Nuri Bilge Ceylan’ın 2 önemli filmi bu akşam CNBC-e’de peş peşe ekrana gelecek. 

İlk olarak ekrana ilk kısa filmi olan “Koza” gelecek. Ceylan, Koza’da zaman içinde birbirinden ayrı düşmüş yaşlı bir çiftin yeniden iletişim kurma çabasını anlatmakta. Durağan görüntüler eşliğinde ilerleyen diyalogsuz bir kısa film olan “Koza”nın oyuncuları Ceylan’ın annesi ve babası...

Nuri Bilge Ceylan’ın ilk uzun metrajlı filmi olan ve başta Berlin Film Festivali olmak üzere pek çok festivalde de gösterilen ve 1998’de Cannes’da  FIPRESCI Ödülü’nü aldığı “Kasaba” ise gecenin ikinci filmi.

Filmde iki çocuk, önce kendi dünyalarıyla, sonra doğayla, nihayet büyüklerin dünyasıyla karşı karşıya gelir. Kasaba, üç nesli bünyesinde barındıran bir ailenin, çocukların gözünden izlenmiş hikayesi... Önce 11 yaşındaki kızın okuduğu ilkokul sınıfına gidiyoruz. Okuldan sonra kız, dört yaş küçük erkek kardeşiyle birlikte ailelerinin kendilerini bekledikleri mısır tarlasına gider ve çocuklar, büyüklerin gizemine tanık olur...

Sinemaya “Koza” adlı kısa filmiyle adımını atan Nuri Bilge Ceylan bu filmiyle, 48. Uluslararası Cannes Film Festivali’nin Kısa Film Yarışması’na katılma başarısını gösterdi. Bir film en az kaç kişiyle çekilebilirse o kadarla çekme yanlısıydı. Koza’da annesiyle babasına başrolü emanet etmiş olmasının nedenlerinden biri de budur belki. Ceylan, 1998 “Kasaba” ile Berlin Film Festivali’nde “Caligari Ödülü”nü, 2006’da “İklimler”le FIPRESCI Ödülü’nü, 2003’te de “Uzak”la Jüri Büyük Ödülü’nü, 2008’de ise “Üç Maymun”la En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı.

Ödülü aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında "Bu ödülü birisine adamak istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme..." sözleri uzun süre hafızalardan silinmedi.


Yönetmenin “Kasaba” ile aldığı ödüller
* 17. İstanbul Film Festivali (1998) Jüri Özel Ödülü ve Fibresci Ödülü
* Berlin Film Festivali (1998) "Caligari Ödülü"
* Cologne Film Festivali (1999) "En İyi Film" ve "En İyi Görüntü Yönetmeni"
* Tokyo Film Festivali (1998) Gümüş Ödülü
* Nantes Film Festivali (1998) Jüri Özel ödülü
* Premier Plans Film Festivali (1999) Jüri Özel Ödülü

Künye :

Yönetmeni : Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular : Mehmet Emin Toprak, Havva Sağlam, Cihat Bütün, Fatma Ceylan, Mehmet Emin Ceylan
Yapım Yılı : 1997
Süresi : 84 dakika


Koza ve Kasaba izle -> CNBC-E canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı