Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Yeniden Bulunan Zaman
Yeniden Bulunan Zaman
Yeniden Bulunan Zaman


Tarih: 2007-04-07 TV : TV8 Saat: 23:30 Tür:Yabancı Sinema


YENİDEN BULUNAN ZAMAN


6 Nisan Cumartesi 23:30 tv8 ekranlarında

Marcel Proust'un, ‘Kayıp Zamanın İzinde' adıyla yazdığı yedi bölümden oluşan kitaplarından sonuncusu olan ve yazarın ‘anımsama' üzerine yazdığı ‘Yeniden Bulunan Zaman'ının muhteşem bir beyazperde uyarlaması. Bir zamanlar Allende'nin danışmanlığını yapan, yıllarca da sürgün hayatı yaşayan Raoul Ruiz'in yönettiği filmde, Catherine Deneuve, John Malkovich, Emmanuelle Beart, Vincent Perez ve Deneuve'ün Marcello Mastroianni'den olan kızı Chiara Mastroianni rol alıyorlar.
Film, 1871-1922 yılları arasında yaşamış olan büyük Fransız yazar ve düşünürü Marcel Proust'u, ölüm döşeğinde yaşlı bir adam olarak ekrana yansıtır. Proust, ona bir fincan çay getiren sadık hizmetçişi Celeste'e, hayatını ve eserlerini anlatmaktadır. Yaşlı adamın elinde fotoğraflar vardır. Bu resimler ona çocukluğunu, gençliğini, sevgililerini ve Birinci Dünya Savaşı'nın nasıl sosyal statüleri alt üst ettiğini anımsatır. Yönetmen Ruiz, bu sahneye olağanüstü bir sürrealizm katmıştır.

Proust yatağında hareketsiz yatarken, anımsadığı olaylarla ilgili obje ve kişiler odada cirit atarlar. Öyle ki Hamelin sokağındaki evin yatak odası, yazara hayatının en önemli anlarını yaşatan hemen herkesin defilesine şahit olur. Anımsanan sevgililerden biri Gilberte (Beart), onun annesi Odette (Deneuve), diğeri de Albertine'dir. Sonra devreye Gilberte'in, 1.Dünya Savaşı'ndan delirmiş halde dönen kocası Robert de Saint-Loup ve Baron de Charlus ( John Malkovich) girer.

Romanlarında, bir anıyı aynen hatırlamanın asla mümkün olamayacağını, çünkü elde fotoğraflar bile olsa, tat, koku ve seslerin her zaman eksik olacağını sık sık vurgulayan Proust, anılardan yeniden dokunan zamanın, yaşanmıştan her zaman farklı olduğunu söylemiştir. Yönetmen Raoul Ruiz, aynen yazar gibi, anıları aktarırken bir zaman kurgusuna uymamayı tercih etmiştir. Bu yüzden zaman zaman kafa karıştıcı olabilen film, görülmesi gereken 1001 film arasında kendine haklı bir yer edinmiştir.

 

Orijinal Adı : Le Temps Retrouve
Yönetmen : Raoul Ruiz
Oyuncular : John Malkovich, Catherine Deneuve
Yapım : Dram 1999 Fransa-İtalya-Portekiz


6 Nisan Cumartesi 23:30

Künye :
John Malkovich, Catherine Deneuve

Yeniden Bulunan Zaman izle -> TV8 canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı