Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Bam Teli
Bam Teli
Bam Teli


Tarih: 2007-04-28 TV : NTV Saat: 10:10 Tür:Yaşam


Bam Teli 
 
Cumartesi 10.10

Yol öykücüsü Tayfun Talipoğlu yol öyküsüne bu hafta Mardin Kızıltepe Eskin Köyü'ndeki içleri okuma özlemiyle dolan çocukları konuk ediyor.

Her yıl yaklaşık bir milyona yakın öğrencinin okul çağına geldiği, devlet ve sivil toplum kuruluşlarının çeşitli kampanyalarla okul ve derslik sayısındaki eksikliği kapatmaya çalıştığı ülkemizde, kısa vadeli çözümler ister istemez ön plana çıkıyor. Çünkü genç nüfusun beklemeye vakti yok. Özellikle kırsal kesimde kızlarını okula göndermeleri için zorlukla, hatta bazen para desteği ile ikna edilen, baba ve dedelerin bahanesi oluyor bulundukları yerde okul ya da derslik olmaması. Ankara, İzmir, İstanbul, Diyarbakır ve diğer Güneydoğu ve doğu illerinde acil olarak 6 binin üzerinde dersliğe ihtiyaç olduğu da bir gerçek. Yol Öykücüsü, işte bu açığı kapatmak için NTV ve Unicef işbirliği ile 23 Nisan'da ilk adımı aktılan "Okul Ekliyoruz" kampanyasına neden gereksinim olduğunu anlatmak için Mardin'in Kızıltepe ilçesi Eskin Köyü'ndeydi...

Köyde okul olmadığı için okula gönderilmeyen kızlar, bu zincirleri kıracak gibi görünüyor. Köye okul açıldığı için kaldıkları yerden devam etmek niyetleri. Ancak bölgedeki gelenekler de kendisini gösteriyor. Çünkü okumak istediklerini söyleyen bu kızlar, resmi nikah yapacak birisi olursa evlenmek istediklerini de söylüyor. Bunun yanında 12 yaşını geçen bu kızlar artık kısa kollu kıyafet giyememekten şikayet ediyor.
Babaları ve dedeleri önlerindeki engel olarak gözükse de, gelecek nesil daha şanslı gözüküyor. Çünkü köyün erkek çocukları okumanın ne denli önemli olduğunun bilincinde.

Künye :
Tayfun Talipoðlu

Bam Teli izle -> NTV canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı