Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Faili Meçhul
Faili Meçhul
Faili Meçhul


Tarih: 2011-01-28 TV : TRT 1 Saat: 20:00 Tür:Yerli Dizi


Gaffar Okan Dosyası…

FAİLİ MEÇHUL

7.BÖLÜM

Bugüne kadar Özdemir Sabancı, Turgut Özal, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı gibi suikast dosyalarını ekrana getiren Faili "Meçhul" programında bu hafta; tam on yıl önce 24 Ocak 2001 günü ugradığı saldırı ile şehit olan Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın suikast dosyasını ekrana getiriyor...

O gün, Diyarbakır’da benzerine ancak filmlerde rastlanır bir saldırıyla hayatını kaybeden Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın uğradığı suikastin detaylarının anlatıldığı programda; gözcülerle beraber 25 kişinin görev aldığı, Türkiye’nin o güne kadar şahit olmadığı ölçüde pervasız ve kusursuz bu saldırının perde arkasına ışık tutuluyor. Saldırıdan sadece 1,5 saat önce Gaffar Okkan ile son röportajı yapan gazeteci Nuriye Akman; kendisini arabasına davet eden Okkan’ın bu teklifini geri çevirmekle ölümden nasıl döndüğünü TRT kameralarına anlattı.

Programda dikkat çeken konulardan biri, 1990’lı yıllardan itibaren farklı Hizbullahi oluşumların bulunduğu. Dolayısıyla Gaffar Okkan’ı "Hangi Hizbullah"ın vurduğu irdeleniyor. Uğur Mumcu’nun 1992 yılında Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde dile getirdiği Hizbul Kontra, JİTEM’in kurucularından Albay Arif Doğan’ın Silivri’deki Ergenekon mahkemesinde yaptığı "Hizbullah’ın lideri Hüseyin Velioğlu benim adamımdı. Hizbul Kontra’yı ben kurdurdum" itirafı, 17 Ocak 2000 günü İstanbul Emniyeti’nin Beykoz’daki operasyonunda öldürülen Hüseyin Velioğlu’nun 10 yıl boyunca yakalanamayışı sorgulanıyor.

5 bin kadar polisin görev yaptığı bir şehir olan Diyarbakır’da akşamın o saatinde ilin emniyet müdürüne uzun namlulu silahlarla saldırma cesaretini nereden aldılar? Devletin haber alma aygıtları bu devasa suikast olayını nasıl haber alamadı? Suikastçiler, Gaffar Okkan’ın o saatte makamından ayrıldığı haberini nasıl aldılar? 17 Ocak 2000 günü İstanbul Beykoz’da yapılan operasyonda Velioğlu ile birlikte Villada bulunan iki kişi sağ yakalanmasına rağmen; Velioğlu’nun ölmesi sadece gelen kurşunların menzilinde olmasına dayanan bir rastlantı mıydı? Gaffar Okkan; İstanbul Beykoz’daki hizbullah operasyonunda sağ olarak yakalanan Edip Gümüş ve Cemal Tutar’ın ifadelerini alarak, Hizbullah’ın 15 milyon mark civarındaki ortadan kaybolan parasının soruşturulması için dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’a bir yazı g&o
uml;nderdi. Bu yazının gereği yapıldı mı?

Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi, görmekte olduğu bir Hizbullah davası için Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan bilgi istediğinde; mahkemeye 30 Nisan 1997 tarihini taşıyan iki sayfalık bir "Hizbullah Raporu" gönderildi. Bu raporda Türkiye’deki Hizbullahi guruplardan hiç sözedilmiyor, sadece Lübnan’daki Hizbullah anlatılıyordu. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Türkiye’deki Hizbullahi grupları o yıllarda bir tehdit unsuru olarak görmemesinin özel bir sebebi var mıydı? Görgü tanıkları Gaffar Okkan suikastinden hemen sonra ellerinde telsiz İstanbul şivesi ile konuşan kişiler gördüklerini ifade ediyorlar. Bu kişiler kimlerdi?

Faili Meçhul yedinci bölümünde, 1979’da Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul’un şehit edilmesinden sonra görevi başında saldırıya uğrayan ikinci il emniyet müdürü olan Gaffar Okkan suikasti dosyasını açıyor.

Faili "Meçhul", 28 Ocak Cuma akşamı saat 23.00’te TRT Haber ekranlarında...


Künye :

Faili Meçhul izle -> TRT 1 canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı