Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Faili Meçhul
Faili Meçhul
Faili Meçhul


Tarih: 2011-10-07 TV : TRT2 Saat: 21:00 Tür:Belgesel


Üç Komutanı Kimler Niçin Vurdu?
FAİLİ MEÇHUL
Faili Meçhul; 1990’lı yıllarda peşpeşe suikaste uğrayan üç komutan dosyasıyla ekrana geliyor.
 Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Kemal Kayacan 29 Temmuz 1992 günü; Birinci Ordu eski Komutanı ve Milli İstihbarat Teşkilatı eski Müsteşarı Orgeneral Adnan Ersöz 13 Ekim 1991 günü suikaste uğradılar…1970’li yıllarda Sıkıyönetim dönemlerinde İstanbul’da önemli görevlerde bulunmuş olan 1. Ordu eski İstihbarat Dairesi Başkanı Tümgeneral Memduh Ünlütürk ise; 7 Nisan 1991 günü suikaste uğradı…
Oramiral Kayacan 12 Mart döneminde Donanma Komutanı iken aynı zamanda Gölcük ve yöresinin sıkıyönetim komutanlığını yapmıştı. Ancak, ismi herhangi bir kimsenin yargısız infazında ve işkenceye uğraması olayında geçmemişti. Öldürüldüğü tarihe kadar da Kayacan’a hiçbir örgüt örneğin, "işkenceci" ya da "yargısız infazcı" suçlamasında bulunmamıştı.  Kızı Fatoş Kayacan’ın belirttiği gibi Kayacan’ın ismi, Dev–Sol örgütünün yayınladığı "ölüm listesinde" geçmiyordu. Zaten bu yüzden Kayacan devletten koruma istememişti. 12 Mart 1971 döneminde ihtilalcilerle, Mahir Çayan liderliğindeki Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu Cephesi arasındaki bağlantıyı sağlayan kişi olan Binbaşı İbrahim Keskin’in işaret ettiği gibi; Kayacan devrimci ve ihtilalci sol guruplar tarafından sevilen bir komutandı. O halde Komutanı kim neden vurdu?...
13 Temmuz 1978 günü Millî İstihbarat Teşkilâtı Müsteşarı olan Orgeneral Adnan Ersöz;  19 Kasım 1979 günü istifa ederek bu görevinden ayrıldı. Emniyet’in ısrarına rağmen koruma kabul etmemişti. Buna rağmen Emniyet, evin çevre güvenliği için bir polis görevlendirmişti. Ama bu polis memuru, saldırganların eve giriş ve çıkışlarını tespit edememişti. Zaten saldırganlar onun bakkala gitmesini fırsat bilip eve girmişlerdi. İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar, saldırganların evden çıkışını da görmemiş olan bu polis memurunu görevden aldıklarını belirtmekteydi. Peki Komutanı kimler niçin vurmuşlardı?..
1970’lı yıllarda gözaltına alınıp İstanbul Erenköy’de MİT’e ait Ziverbey Köşkü denilen yerde sorgudan geçirilen devrimci solcuların iddiasına göre, sorgunun başındaki kişi bizzat Tümgeneral Memduh Ünlütürk’tü. İddialara göre Ünlütürk; "Burası Kontrgerilla’nın merkezi, ben de Kontrgerilla’nın başkanıyım" demişti. Sanıklar; kendilerini Ünlütürk’ten önce sorgulayan kişi ise Hiram Abas olduğunu ve bizzat Abas tarafından Ünlütürk’ün huzuruna çıkarıldıklarını iddia ediyorlardı. Ancak Tümgeneral Memduh Ünlütürk hayattayken, bütün bu iddiaları reddediyordu.
 
Oramiral Kemal Kayacan, Orgeneral Adnan Ersöz ve Tümgeneral Memduh Ünlütürk; üçü de evlerine ziyaretçi gibi gelen üç kişilik suikast ekiplerince vuruldular…. Kemal Kayacan suikastını ilginç kılan en önemli olay ise dönemin Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Korgeneral Teoman Koman’ın, Fatoş Kayacan’a verdiği o müthiş sırdı. MİT, Göztepe civarında büyük ses getirecek bir suikast yapılacağını haber almıştı. 
Emekli bir deniz binbaşısı olan Erol Mütercimler, "Türkiye’de Askerî Darbelerin İç Dinamiği" isimli bir çalışma yaparken; çok sayıda komutan ile görüşmeler yaparken, 26 Nisan 1988 tarihinde Ünlütürk ile de görüştü. Bu görüşmede Ünlütürk, Mütercimler’e Türkiye’de "Ergenekon" ismiyle gizli bir yapılanma olduğunu açıkladı ve "Ben de Ergenekon’un üyesiyim. Ergenekon, Türkiye’de bütün kurumların üstündedir." dedi. Erol Mütercimler ile Memduh Ünlütürk arasındaki bu görüşme, Ünlütürk’ün ölümünden üç yıl önce gerçekleşti. Mütercimler, Oramiral Kemal Kayacan ve Orgeneral Adnan Ersöz’ün de, Türkiye’de gizli bir yapılanma olan Ergenekon’u ifşa etme aşamasına geldikleri için suikastlara uğradıklarını öne sürüyor. 
Faili Meçhul; üç komutan suikastini ele alan bölümüyle 7 Ekim Cuma günü saat 21:00’de TRT Haber ekranlarında…

Künye :

Faili Meçhul izle -> TRT2 canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı