Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Zaman Yolcusu
Zaman Yolcusu
Zaman Yolcusu


Tarih: 2011-10-09 TV : NTV Saat: 21:15 Tür:Belgesel


Ahmet Yeşiltepe
Zaman Yolcusu
12 Bin Yıl Önce, 60 Tonluk Taşları
300 Metre Yükseğe Kim Çıkardı?
Yeryüzünde insan eliyle yapılmış bir tek orası vardı!
Göbeklitepe’de ikinci  bölüm, ikinci sahne...
Yeryüzünde bilinen ilk tapınak alanını kimler inşa etti?  Metal ya da el aletleri keşfedilmemişken 60 tonluk taşlar 300 metre yükseğe nasıl çıkarıldı, nasıl işlendi? Burası kutsal kitaplarda bahsi geçen Cennet Bahçesi mi? Göbeklitepe neden “dünyanın en önemli arkeolojik kazı alanı”? Bu sorular, “Zaman Yolcusu – Göbeklitepe” belgeselinin ikinci bölümünde yanıt buluyor...
Yıl; Milattan Önce 10 bin... Yeryüzünde birkaç sazdan ev dışında “İnsan eliyle” yapılmış hiçbir şey yok. Sadece bu tapınak dışında! “Zaman Yolcusu” dünyanın en önemli arkeolojik kazısında; Göbeklitepe’de akıl karıştıran gizemleri araştırıyor.
Şanlıurfa’ya yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Göbeklitepe arkeolojik alanını, 1997 yılından itibaren Klaus Schmidt başkanlığında Türk ve Alman arkeologlardan oluşan bir bilim heyeti kazıyor. Bilimsel kazılarda ortaya çıkarılan eser ve objeler uygarlık tarihi adına şimdiye kadar bildiğimiz tüm bilgileri tekrar gözden geçirmemize neden oluyor.
Göbeklitepe İnsanoğlunun tarım ve hayvancılık bilgisinden yoksun, çanak-çömlek yapmayı bilmediği ve sadece avcı-toplayıcı olarak yaşamını sürdürdüğü bir dönemde, günümüzden tam 12.000 yıl önce inşa edilmiş.
Yeryüzündeki bu ilk tapınak, bir başka ifadeyle, İngiltere’deki Stonehenge anıtlarından veya Mısır Piramitleri’nden çok daha öncesine ait.
Göbeklitepe şaşırtıcı ve gizem dolu buluntularla İlk Çağ Tarihi hakkında bugüne dek ortaya konulmuş sayısız teori ve bilimsel yaklaşımı yeniden ele almamıza yol açıyor.

Künye :

Zaman Yolcusu izle -> NTV canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı