Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Mavi Kelebekler
Mavi Kelebekler
Mavi Kelebekler


Tarih: 2011-12-13 TV : TRT 1 Saat: 22:15 Tür:Yerli Dizi


Rasko, Her Yere Haber Salarak Vesna ve Selim’in İzine Ulaşmaya Çalışır…
Referandum Sonucu Açıklanır….Radovan Tehditler Savururken, Boşnaklar Kutlama Yapmak İçin Sokaklara Dökülürler…
Murat, Boşnak Erkeklerle Daha Geniş Katılımlı Toplantı Yapar…
MAVİ KELEBEKLER
(7. Bölüm)
Savaşlar er ya da geç biter. İnsanlık için bitmeyen savaş, asıl o zaman başlar…
Mavi Kelebekler’de 1992-1995 yılları arasında Bosna’da yaşanan savaş ve bu acımasız savaşın gölgesinde yaşanan dramatik olaylar, hüzünlü, sevgi yüklü yaşam öykülerinden kesitler ekranlara geliyor.
Yakın tarihimizin en karanlık sayfalarından biri olan Bosna Savaşı’nda yaklaşık 312 bin kişi ölmüş, milyonlarca insan yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmıştı.
Yapımcılığını Sinevizyon/Hatice Soysev’in, yönetmenliğini Yasemin Türkmenli’nin üstlendiği dizide sanat dünyasının usta isimleri rol alıyor: Oya Okar, Yunus Emre Yıldırımer, Cahit Gök, Gamze Topuz, Fikret Yıldırım Urağ, Itır Esen, İpek Tenolcay, Ruhi Sarı, Recep Aktuğ, Mehmet Ulay, Barış Çakmak, Münir Akça, Özgül Sağdıç, Bahar Yanılmaz, Suzan Kardeş, Reyhan İlhan, Yağız Atakan Savaş, Yiğit Kirazcı, Eren Hacısalihoğlu, Huban Öztoprak, Feyza Çıpa, BiğdemKaravus, Taner Turan, Fahri Öztezcan, Ege Gürel, Nurettin Sönmez ve Ahsen Yoldemir. Dizinin müzikleri, sanat dünyasının usta isimlerinden Kıraç ve Garbiyeli imzalı… Her hafta Çarşamba akşamları 22.15’de TRT 1 ‘de yayınlanan dizinin senaryosunu ise Ümit Demiray kaleme aldı.
Dizide, lise son sınıf öğrencisi, güzeller güzeli Aida ile doktor adayı Murat’ın yaşadığı tutkulu aşkı ve özgürlük mücadelesi ekranlara yansıtılıyor. Karşılıksız aşklar, çelişkiler, çıkmazlar, dönülmez yollar…  Tüm zorluklara karşın hayatta kalma mücadelesi veren ve duygularına yenilmeyen bir avuç insanın öyküsü… Murat, Aida ve Marko… Ve Derya… Savaşın acımasız kıskacında yaşanan olaylar… Duygu yüklü mesajlar… Ve yüzyılın en korkunç savaşlarından birinin perde arkasında yaşanan anılar… Gerçek yaşam hikayelerinden örnekler…

Dizinin 14 Aralık Çarşamba akşamı yayınlanacak 7. Bölüm özeti ise şöyle:
Onlara her zaman dost Flip’in ölüm haberi, Boşnakları bir kez daha derinden sarsar. Jovana,Leo’ya babasının öldüğünü söyleyemez. Vesna’nın kaçtığını anlayan Rasko ise peşlerine düşer ama onları yakalayamaz. Radovan, Niko’yu suçlarken, Rasko her yere haber salarak Vesna ve Selim’in izine ulaşmaya çalışır. Onları Mostar’a bırakıp dönen Safet’i ele geçirip işkence yapsalar da konuşturamazlar.
Bu arada Mustafa malları ölü fiyatına satabilmiş ve evine dönmüştür. Murat, Boşnak erkeklerle daha geniş katılımlı toplantı yapar ve iş bölümünü konuşurlar. Aida ve Derya da bu toplantıya gelmiştir. Aida söylediği sözlerle kasabayı terk etmeye karar veren Boşnak esnafı vaz geçirir ve Murat’ın hayranlığını kazanır.
Derya ,Murat’ın kendisini sadece arkadaş olarak gördüğünü Vasfiya ile konuşurlarken duyar. Aida’ya kıskançlığı artar. Emina’ya ilaç tedavisi uygulamaya başlarlar. Çetnikler ise Radovan’ın talimatıyla kasabada toplu gövde gösterileri yaparak gözdağı vermeye çalışırlar.
Öte yandan Yugoslav Halk Ordusu’nun silahsızlandırma politikası adı altında Boşnak evlerinde silah araması yapması, Boşnakların sabırlarını iyice taşırmıştır. Enver çocuk yerine koyulmaktan bıkmıştır ve ailesini korumak için silahlanmaktan başka çare bulamaz. Annesinin gizlediği tüm paralarını çalarak silah satın alır. Vesna ve Selim’in izine ulaşmak için Radovan yeni bir plan yapar. Referandum günü gelip çatmış, çetnikler tehditlerini ve gösterilerini iyice arttırmışlardır. Referandum sonucu açıklandığında Radovan tehditler savururken, Boşnaklar ise kutlama yapmak için sokaklara dökülürler. Emina ve Jovana’yı çağırmak için ailelerinden ayrılan Aida ve Enver’in karşısına Rasko ve adamları çıkar. Enver silahını çektiği anda diğerleri de karşılık verirler.

Künye :

Yapımcı:        Sinevizyon/Hatice Soysev
Yönetmen:    Yasemin Türkmenli
Senaryo:        Ümit Demiray
Müzik:        Kıraç &Garbiyeli
Oynayanlar:    Oya Okar, Yunus Emre Yıldırımer, Cahit Gök, Gamze Topuz, Fikret Yıldırım Urağ, Itır Esen, İpek Tenolcay, Ruhi Sarı, Recep Aktuğ, Mehmet Ulay, Barış Çakmak, Münir Akça, Özgül Sağdıç, Bahar Yanılmaz, Suzan Kardeş, Reyhan İlhan, Yağız Atakan Savaş, Yiğit Kirazcı, Eren Hacısalihoğlu, Huban Öztoprak, Feyza Çıpa, BiğdemKaravus, Taner Turan, Fahri Öztezcan, Ege Gürel, Nurettin Sönmez ve Ahsen Yoldemir.


Mavi Kelebekler izle -> TRT 1 canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı