Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
İyi Misin Kötü Müsün?
İyi Misin Kötü Müsün?
İyi Misin Kötü Müsün?


Tarih: 2011-12-17 TV : NTV Saat: 21:00 Tür:Belgesel


NTV Belgesel Kuşağı
“İYİ MİSİN KÖTÜ MÜSÜN?”
(Are You Good or Evil)
Hepimiz Doğuştan Katil Olabilir miyiz?
NTV Belgesele Kuşağı’da yeni BBC belgeselleri başlıyor. Bu belgesellerden ilki  “İyi misin Kötü müsün?” (Are You Good or Evil) Cumartesi akşamı 21:00’da ekranda...
İnsanların doğuştan sahip oldukları ahlaki değerleri var mıdır? Eğer varsa bu değerler beynin neresinde yer alır ve oraya nasıl yerleşmişlerdir? “İyisi misin Kötü müsün?” bizim moral işgüdülerimizin arkasındaki fiziksel kaynağı bulmaya çalışan bilim adamlarıyla buluşuyor.
Ted Bundy, Charles Manson, David Berkowitz isimleri ün yapmış katillerdi. Ancak doğuştan katil miydiler? Ahlaki değerlerin peşinde, “İyi misin Kötü müsün?”  suçlu beyinleri inceliyor. Onların beyinleri de bizim beyinlerimiz gibi mi görünüyor; doğuştan katil diye bir şey var mıdır? Psikopatların beyin taramalarından ortaya çıkan sonuca göre beynin duygular ve uyaranlarla ilgili olan bir kısmı anormaldir. Empati kurma duygularını engellerken  şiddet eğilimi gösterir. Moral makinanızın bir kısmı hasarlı olarak hayata başlarsanız psikozlu kaderinizi nasıl yaşayabilirsiniz?
“İyi misin Kötü müsün?”, çocukluk çağındaki bireylerin beyin taramalarını yapan ve onların yetiştirilme tarzlarını inceleyerek bu çocukların nasıl birer suçlu yetişkin haline geldiklerini anlamaya çalışan bilim adamlarıyla bir araya geliyor.
Normal bir beyin nasıl görünür? Belgesel  ahlaki düşünce deneylerine katılan insanların beyin taramalarını inceliyor. Yetişkin bir bireyin karar verme süreci aslında beyindeki kompleks ve çelişkili duygusal ve rasyonel aktivtelerin bir ürünü olarak ortaya çıkar.
Sonuç olarak “İyi misin Kötü müsün?”, beynimizdeki bu karmaşık parçalar arasındaki hassas dengenin nasıl kurulduğunu ortaya çıkartıyor. Bahsi geçen sorun mahkemede savunma aracı olarak kullanılabilir mi? Hepimiz doğuştan birer katil olabilir miyiz?

Künye :

Yapımcı     : Nicky Stockley
Yapım     : BBC
Yapım Yılı    : Eylül 2011


İyi Misin Kötü Müsün? izle -> NTV canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı