Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Mavi Kelebekler
Mavi Kelebekler
Mavi Kelebekler


Tarih: 2011-12-21 TV : TRT 1 Saat: 22:25 Tür:Yerli Dizi


Mustafa’dan, Aida ve Enver’e Karşılık, Vesna ve Selim’in Yerini Söylemesi İstenir…
Vesna, Çocukları ve Selim’i Kurtarmak İçin Rasko’yla Evlenmeye Karar Verir…
Derya, Aida’ya Murat’la Evlenmeyi Düşündüklerini Söyler…
MAVİ KELEBEKLER
(8. Bölüm)
Savaşlar er ya da geç biter. İnsanlık için bitmeyen savaş, asıl o zaman başlar…
Mavi Kelebekler’de 1992-1995 yılları arasında Bosna’da yaşanan savaş ve bu acımasız savaşın gölgesinde yaşanan dramatik olaylar, hüzünlü, sevgi yüklü yaşam öykülerinden kesitler ekranlara geliyor.
Yakın tarihimizin en karanlık sayfalarından biri olan Bosna Savaşı’nda yaklaşık 312 bin kişi ölmüş, milyonlarca insan yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmıştı.
Yapımcılığını Sinevizyon/Hatice Soysev’in, yönetmenliğini Metin Balekoğlu’nun üstlendiği dizide sanat dünyasının usta isimleri rol alıyor: Oya Okar, Yunus Emre Yıldırımer, Cahit Gök, Gamze Topuz, Fikret Yıldırım Urağ, Itır Esen, İpek Tenolcay, Ruhi Sarı, Recep Aktuğ, Mehmet Ulay, Barış Çakmak, Münir Akça, Özgül Sağdıç, Bahar Yanılmaz, Suzan Kardeş, Reyhan İlhan, Yağız Atakan Savaş, Yiğit Kirazcı, Eren Hacısalihoğlu, Huban Öztoprak, Feyza Çıpa, Biğdem Karavus, Taner Turan, Fahri Öztezcan, Ege Gürel, Nurettin Sönmez ve Ahsen Yoldemir. Dizinin müzikleri, sanat dünyasının usta isimlerinden Kıraç ve Garbiyeli imzalı…
Her hafta Çarşamba akşamları 22.15’de TRT 1 ‘de yayınlanan dizinin senaryosunu ise Ümit Demiray kaleme aldı.
Dizide, lise son sınıf öğrencisi, güzeller güzeli Aida ile doktor adayı Murat’ın yaşadığı tutkulu aşk ve özgürlük mücadelesi ekranlara yansıtılıyor. Karşılıksız aşklar, çelişkiler, çıkmazlar, dönülmez yollar…  Tüm zorluklara karşın hayatta kalma mücadelesi veren ve duygularına yenilmeyen bir avuç insanın öyküsü… Murat, Aida ve Marko… Ve Derya… savaşın acımasız kıskacında yaşanan olaylar… Duygu yüklü mesajlar… Ve yüzyılın en korkunç savaşlarından birinin perde arkasında yaşanan anılar… Gerçek yaşam hikayelerinden örnekler…
Dizinin 21 Aralık Çarşamba akşamı yayınlanacak 8. Bölüm özeti ise şöyle:
Çetnikler, Enver ve Aida’yı derdest edip arabaya atar, kaçırırlar. Aida’nın ailesi, Murat ve annesi, Boşnaklarla beraber çarşı önünde kutlama yapmaktadırlar. Aida ve Enver çetnik lokale getirilmişlerdir. Rasko, Vesna ve Selim’in nerede olduğunu onlardan öğrenmeye çalışır, ikisi de söylemez. Rasko, Enver’in silahı nerden bulduğu, başka silahları olup olmadığı konusunda da sorgular. Mustafa’ya bir haber gelir, Aida ve Enver’e karşılık, Vesna-Selim’in yerini söylemeleri istenir. Bu durumu öğrenen ve Aida için endişelenen Marko, gizlice Mostar’a gider. Vesna ve Selim’i bulup, Safet’e yapılanlar dahil olanları anlatır, kararı onlara bırakarak geri döner.
Vesna kasabaya tek başına döner, amcasının karşısına çıkar. Vesna çaresizlikle, hem çocukları hem de Selim’i kurtarmak için Rasko’yla evleneceğini söyler. Vesna evlenmesine rağmen Rasko’yla birlikte olmak istemez. Rasko zorla tecavüz eder.  Aida ve Enver’in serbest bırakıldığının ertesi günü, Boşnaklar sokağa çıktıklarında şok olurlar. Kasabanın etrafında barikatlar kurulmuştur. Murat; Mustafa, İsmet ve diğer Boşnaklarla toplantı yapar. Eli silah tutanlar ve ellerinde kalan silahların listesini hazırlarlar. Vatanseverler cephesinde savaşacak Murat, Mustafa ve on-onbeş Boşnak yeşil bere takarlar.
Derya, Murat’ın Aida’nın kaçırılması olayındaki kaygı ve tepkilerinden iyice tedirgin olmuş ve Aida’ya aşkını itiraf edeceğinden korkmuştur. Bu nedenle Aida’ya Murat’la evlenmeyi düşündüklerini, Murat’ın ilişkilerini bu ortam ve şartlarda şimdilik gizlediğini söyler. Aida hayal kırıklığı ile Murat’a soğuk davranmaya başlar. Emina kocasının mezarına gider, Halil’in ölümüyle yüzleşir ve mezarı başında ant içer. Sonra Murat’a gider ve cephede onlarla savaşmak istediğini söyler. Artık hayattaki tek isteği budur.

Künye :

Yapımcı:        Sinevizyon/Hatice Soysev
Yönetmen:    Metin Balekoğlu
Senaryo:        Ümit Demiray
Müzik:        Kıraç & Garbiyeli
Oynayanlar:    Oya Okar, Yunus Emre Yıldırımer, Cahit Gök, Gamze Topuz, Fikret Yıldırım Urağ, Itır Esen, İpek Tenolcay, Ruhi Sarı, Recep Aktuğ, Mehmet Ulay, Barış Çakmak, Münir Akça, Özgül Sağdıç, Bahar Yanılmaz, Suzan Kardeş, Reyhan İlhan, Yağız Atakan Savaş, Yiğit Kirazcı, Eren Hacısalihoğlu, Huban Öztoprak, Feyza Çıpa, Biğdem Karavus, Taner Turan, Fahri Öztezcan, Ege Gürel, Nurettin Sönmez ve Ahsen Yoldemir.


Mavi Kelebekler izle -> TRT 1 canlı yayın



Reklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı