Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Ayna

Ayna
Ayna bu akşam Tunus’tan seslenecek sizlere. Ne doğulu ne batılı; aslında Tunus doğudan yükselen ve yüzünü batıya dönen bir ülke. Akdeniz’in muhteşem mavisini, Afrika’nın dayanılmaz sıcağını ve Arap coğrafyasının gizemli havasını bulacaksınız, bu topraklarda...

Ayna
Ayna bu akşam Tunus’tan seslenecek sizlere. Ne doğulu ne batılı; aslında Tunus doğudan yükselen ve yüzünü batıya dönen bir ülke. Akdeniz’in muhteşem mavisini, Afrika’nın dayanılmaz sıcağını ve Arap coğrafyasının gizemli havasını bulacaksınız, bu topraklarda.
Eski ile yeninin kucaklaştığı şehirlerde kendinizi bazen doğuda bazen batıda hissedeceksiniz.

1956 yılında Fransızlardan bağımsızlığını kazanır, Tunus. Aslında o bir dönem bir Osmanlı toprağıydı ve tam 4 yüzyıl Devlet-i Aliye’ye bağlı kaldı. 10 milyon nüfuslu ülkenin başkenti kendisiyle aynı adı taşıyor.

Kendimizi çok yabancı hissetmediğimiz topraklar buralar. Her ne kadar bir dönem egemenliği altında kaldığı Fransa etkileri hala yer yer görülse de, Akdeniz insanının sıcaklığı ile karşılıyor bizi Tunuslular. Üstelik Türk vatandaşlarına vize de uygulamıyor, Tunus.
Ülkenin bayrağı da Türk bayrağından esinlenilerek yapılmış ve Türk bayrağına en çok benzeyen ülke bayrağı olma özelliğini taşıyor.

 Eskiden başkent Tunus’ta “Eski Şehir” diye isimlendirilen kısım tamamen surlarla çevriliymiş. Surlar bugün tahrip olmuş olsa da Eski Şehre ait kimi kapılar hala sağlam. Biz de bu kapılardan birinden içeri giriyor ve “Eski Çarşı”yı gezmeye başlıyoruz.

Eski çarşıya dalınca bir kez daha görüyoruz Tunus halkının Türkiye sevgisini. Bildikleri Türkçe kelimeleri başlıyorlar sıralamaya. Neredeyse her esnaf buyur ediyor dükkânına.

Nargile bu ülkede de vazgeçilmezlerden; birçok Arap ülkesinde olduğu gibi. Çarşı içerisine bulunan tarihi “Sur Kafe” dolup taşıyor, nargilecilerle.

Yine görüntülediğimiz ünlü Zeytuniye Camii de tarihi bir camii. 8 yüzyılda yapılan bu camii şehrin en eski yapılarından. Eski çarşı camiinin etrafına kurulu.

Şimdi de rotamızı ülkenin en güzel şehirlerinden biri olan Seyyid Ebu Said’e çeviriyoruz.
17.yy’da  Avrupa Hıristiyanlarının zulmünden kaçan Endülüs Müslümanlarının kurmuş olduğu bir şehir bu. Koruma altına alınan bu şehir mavi pencereleri ve beyaz evleriyle ünlü. Şairlere ve yazarlara ilhan kAynağı bir şehir Seyyid Ebu Said. Taş döşemeli dar sokaklar turistlerle dolup taşıyor.

Sırada turistik şehir Hammamet var. Yeni şehir diye adlandırılan kısım tamamen turizme hizmet etmek amacıyla kurulan suni bir şehir. Eski şehirde ise bir Osmanlı Kalesi çıkıyor karşımıza. Ecdadın 4 yüzyıl kaldığı bu topraklardaki kale bu şehri korumak için askeri amaçlı kullanılmış.

Turistlerin çok rağbet ettiği şehirde küçük kaplumbağalar, dondurulmuş yılan ve akrepler  dükkanlarında satılan ilginç hediyelik eşyalar..

Ayna son olarak Berberi kültürünü yansıtan gösterileri ekrana taşıyacak.


Yapımcı-Yönetmen:Saim OrhanSite linki: http://www.yayinakisi.com/program/24368/ayna.html