Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Bebekler

Bebekler
Film, kuklacıların oynattığı kukla bebekler sahnesiyle açılır. Derken kuklaların yerini gerçek oyuncular alır ve film boyunca üç ayrı hikaye anlatılır...

Bebekler

Polisler ve gansterlerle ilgili filmleriyle tanınan Japon yönetmen Takeshi Kitano’nun bambaşka bir kulvarda koştuğu, görselliğiyle nefes kesen bir çalışma olan ‘Bebekler’, adını, Japonya’nın geleneksel kukla tiyatrosu Bunraku’dan alıyor.
Film,  kuklacıların oynattığı kukla Bebekler sahnesiyle açılır. Derken kuklaların yerini gerçek oyuncular alır ve film boyunca üç ayrı hikaye anlatılır. Birinci öykünün kahramanı Matsumoto’dur. Düşük maaşlı bir çalışan olan Matsumoto’nun patronu ondan kızıyla evlenmesini ister. Delikanlının annesiyle babası onları ailecek daha yüksek bir sınıfa taşıyacak olan bu evliliğe hemen evet demesini isterler. Halbuki Matsumoto zaten, tatlı Sawako’yla nişanlıdır. Ne var ki, ailesinin baskısına dayanamaz ve patronun kızıyla evlenmeyi kabul eder. Perişan durumdaki Sawako, intihara teşebbüs eder. Kurtulur fakat normal haline dönemez. Matsumoto, bir çocuğa dönüşen ve sık sık kaybolan Sawako’yu, kendine kırmızı bir iple bağlar. Onları Buraku kuklalarına benzer giysilerde ülkenin dört bir yanında dolaşırken görürüz. Filmin anlattığı ikinci öyküde yaşlı bir Yakuza patronu olan Hiro’yu tanırız. Eski kanlı günlerini geride bırakmış olan Hiro, bir zamanlar aşık olduğu fakat kendi yolunda yürümek için terkettiği sevgilisinin 30 yıl sonra bile hala her cumartesi günü, parkta eskiden buluştukları bankta onu beklediğini öğrenir. Üçüncü öykünün kahramanı bir zamanların ünlü pop starıdır. Bir kazada yüzü tanınmaz hale geldiği için herkesten kaçan Haruna, bir hayranının ona olan bağlılığını göstermek için yaptığı aşırı harekete şahit olur. Film boyunca, bu üç öykü inanılmaz bir hüzünle birbirine karışır. Yumuşak bir tempoyla akan film, dört mevsimin geçişini değişen renklerle simgeler. Değişen sezonlar hem doğanın hem de zamanın geçişini anlatır. Japon Film Akademisi’nin dört ödülüyle onurlandırılan film , 2002 yılında Venedik Festivali’nde Altın Aslan adayı da olmuştu.


Yönetmen        :      Takeshi Kitano
Oyuncular        :      Miho Kanno, Hidetoshi Nishijama, Tatsuya Mihashi, Chieko Matsubara, Kyoko Fukada
Yapım             :       Duygusal Dram 2002 JaponyaSite linki: http://www.yayinakisi.com/program/24898/bebekler.html