Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Sinema Meclisi

Sinema Meclisi
“Türk sinemasındaki din ve dindarlık algısını” masaya yatıracak.

“SİNEMA MECLİSİ”
Bu hafta
“Türk sinemasındaki din ve dindarlık algısını” masaya yatıracak.
Yapımcı ve sunuculuğunu sinema yazarı Ali Murat Güven, yönetmenliğini ise Ensar Altay’ın üstlendiği “Sinema Meclisi”, ikinci bölümünde Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde ortaya çıkan ve Türkiye Cumhuriyeti’ne geçişten sonra da büyük bir ivme kazanan “modernleşme” ideolojisinden hareketle “Türk sinemasındaki din ve dindarlık algısını” tartışacak.
8 Mayıs Cumartesi ekrana gelecek programın konukları;
ÖNDER ÇAKAR  / “Takvâ” filminin senaristi…
ALPER ÇAĞLAR /  “Büşra” filminin yönetmeni…
MESUT UÇAKAN / “Yalnız Değilsiniz 1-2”, “Ölümsüz Karanfiller”, “İskilipli Atıf Hoca” ve “Anka Kuşu” filmlerinin yönetmeni…
İSMAİL GÜNEŞ / “Beşinci Boyut”, “Çizme”, “The İmam” filmlerinin yönetmeni…
PROF. DR. BEDRİ GENCER /  Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü öğretim üyesi; “İslâm’da Modernleşme” adlı popüler kitabın yazarı…
PROF. DR. NİLÜFER NARLI / Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı. “Din sosyolojisi” üzerine kitapları ve bilimsel çalışmalarıyla tanınıyor.
Canlı yayınla ekrana gelecek olan program; sinemacıların dışında, medya, bilim ve siyaset dünyasından da saygın isimlere yer veriyor.
Stüdyo konuklarının dışında canlı telefon bağlantıları ve dış çekim görüntülerle de desteklenecek olan “Sinema Meclisi”, sinema programcılığındaki yaygın formatın bütünüyle dışına çıkarak, bu sanatı estetik, teknolojik, ideolojik, ekonomik, psikolojik ve sosyolojik boyutlarıyla bir bütün olarak ele almayı hedefliyor.
Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/33150/sinema-meclisi.html