Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Ayna

Ayna
Ayna’nın dünya turu devam ediyor. Bu hafta sizleri Güney Amerika’ya götürüyoruz. Ayna Venezüella’da.

Ayna ***YENİ ***
Ayna’nın dünya turu devam ediyor. Bu hafta sizleri Güney Amerika’ya götürüyoruz. Ayna Venezüella’da.
İnsanlar bu ülkede ne soba ne de kalorifer kullanıyorlar. Bu ülkenin para birimi Bolivar. En yüksek parası 100 Bolivar. Venezuella parasında genellikle yatay yerleştirilen resim dikey olarak yerleştirilmiş. Bu açıdan bakıldığında Venezüella parası dünyada tek.
Dünyanın en pahalı benzini Türkiye’de. Peki en ucuzu nerede?
En ucuzu da Venezüella’da. 1 depo benzin yaklaşık olarak 1 Türk Lirasına doluyor bu ülkede. Dizel ise hiç satılmıyor. Benzin istasyonuna gelen müşteriler araçlarının depolarını ağzına kadar dolduruyorlar.  Benzinin sudan ucuz olduğu bir ülke Venezüella. Yarım litre su tam olarak 38 litre benzine denk geliyor.
Venezüella’da ilginç bir sistem var. Tıpkı otobüs gibi yolcu taşımada teleferik kullanılıyor.. Turistik amaçlı değil. Tamamen tepelere kurulmuş gecekondu mahallelerine yolcu taşıma amacıyla yapılmış. Gecekondularda yaşayan insanlar evlerine gitmek için dolmuş, otobüs ya da metro yerine teleferiğe biniyorlar.
Hıristiyan Venezüellalılar çocuklarına Müslüman isimleri veriyorlar.
Ali, Ömer ,Tarık ismi çok yaygın olarak kullanılan isimlerden Hıristiyan Venezüellalılar arasında. Daha önce bir çok bakanlık görevinde bulunmuş ünlü bir siyasetçi olan eski Ekonomi Bakanının ismi de Ali Rodriguiez.


Yapımcı-Yönetmen
Saim OrhanSite linki: http://www.yayinakisi.com/program/33357/ayna.html