Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Uzak Ülke

Uzak Ülke
İç Savaşı’nda yaşadığı ölümlerin vicdan muhasebesini yapmakta olan Charley Waite (Kevin Costner), genç ahçıları Mose (Abraham Benrubi) ve acıyıp yanlarına aldıkları 16 yaşındaki Buttons, büyük bir sığır sürüsünü vahşi Batı’nın sert topraklarında otlatırlar.

UZAK ÜLKE
(OPEN RANGE)
Sinema dünyasının Oscar heykelciğiyle ödüllendirdiği ‘Kurtlarla Dans’tan sonra yaşadığı şanssız dönemi yine bir westernle aşmak isteyen Kevin Costner’ın yönettiği ve başrollerini Robert Duvall, Annette Benning gibi güçlü isimlerle paylaştığı, kendi çapında ciddi bir kült haline gelmiş sıkı bir western.
Serbest çalışan bir sığır üreticisi olan Boss Spearman (Robert Duvall), hala Amerikan İç Savaşı’nda yaşadığı ölümlerin vicdan muhasebesini yapmakta olan Charley Waite (Kevin Costner), genç ahçıları Mose (Abraham Benrubi) ve acıyıp yanlarına aldıkları 16 yaşındaki Buttons, büyük bir sığır sürüsünü vahşi Batı’nın sert topraklarında otlatırlar. Şiddetli bir yağmurdan sonra, yiyecekleri tükenince Mose’u, biraz erzak alması için yakındaki kasabaya yollarlar. Mose’un bir türlü dönmemesi üzerine Boss ve Charley, kasabaya gider ve Mose’un kavgaya karıştığı gerekçesiyle, şehri haraca kesen Denton Baxter adında bir zalim toprak sahibinin (Michael Gambon) adamları tarafından fena halde dövüldüğünü ve şerif tarafından hapse atıldığını öğrenirler. Mose’u çıkartıp, kasabanın doktoruna götürürler. Burada Charley, doktorun kızkardeşi Sue Barlow’la (Annette Benning) tanışır ve bu çirkin öykünün tam ortasında güzel bir aşk yeşermeye başlar.
Fakat, kasabanın hakimi pozisyonundaki Baxter’ın bu iki yabancıyı rahat bırakmaya hiç niyeti yoktur ve adamlarını kurtarmaya çalışan Boss ve Charley, kendilerini müthiş bir çatışmanın içinde bulurlar. Baxter’dan yaka silken kasabalılardan bazılarının yardımıyla mücadele kazanılır fakat her iki tarafın da kayıpları telafi edilemeyecek kadar ağır olur.


Orijinal Adı        :    Open Range
Yönetmen        :      Kevin Costner
Oyuncular        :      Robert Duvall, Kevin Costner, Annette Benning, Abraham Benrubi, Diego Luna
Yapım            :    Western 2003 ABDSite linki: http://www.yayinakisi.com/program/33362/uzak-ulke.html