Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > DUVARLARIN ARKASINDA

DUVARLARIN ARKASINDA
Duvarların Arkasında bu hafta önlerine çekilen beton duvarların arkasında barış ve özgürlük için mücadele veren Filistinli kadınları ekranlara taşıyor… Son beş ayda 542 sivilin öldürüldüğü Filistin’de işgalin, savaşın, şiddetin arkasındaki nedenler…

DUVARLARIN ARKASINDA 

    
Duvarların Arkasında belgeseli çarpıcı görüntü ve etkileyici anlatımıyla Filistinli kadınların yaşamına ayna tutuyor.

Duvarların Arkasında bu hafta önlerine çekilen beton duvarların arkasında barış ve özgürlük için mücadele veren Filistinli kadınları ekranlara taşıyor… Son beş ayda 542 sivilin öldürüldüğü Filistin’de işgalin, savaşın, şiddetin arkasındaki nedenler… Filistinlilerin beton duvarlarla çerçevelenmiş hayatları tıpkı sürgün, göç, savaş gibi kaderlerinin bir parçası. Hayatları her gün görünen duvarları aşmaya çalışıp görünmeyen duvarlara sabretmekle geçen, İşgal edilmiş, duvarlarla sınırlandırılmış bir ülkede Filistinli kadınlar bu trajedinin başrolünde.
Dünyanın en kutsal ve paylaşılamayan kentinde farklı dilde dualar birbirine karışıyor… Mülteci kamplarında, Arap mahallelerinde, kızı intihar bombacısı olan bir annenin evinde, bir müzik okulunda, kontrol noktalarında yan yana ama karşıt iki hayat biçimi arasında, üstünlük duygusu içinde yaşayanlar ile yoksulluk, şiddet, kuşatma, engellenme, yok sayılma kıskacında Filistinli kadınlar…
Filistinli kadınların çatışmaların dışındaki günlük hayatları, Kudüs’te Ramallah’ta yaşam, kadın intihar bombacıları, mülteci kampları, Filistinlileri savunan İsrailli kadın avukat, ilk kadın gerilla Leyla Halid ve İmam Buhari’nin torununun dilinden Filistin’de hayat… Duvarların arkasında Ortadoğu barışının kilit ülkesi Filistin’i farklı görüntülerle ve farklı hikayelerle ekrana taşıyor.
Ayşe Böhürler ve Aslıhan Eker’in hazırladığı Adem Özkul’un yönetmenliğini yaptığı belgesel izleyenleri duvarların arkasında renkli bir dünya ile buluşmaya davet ediyor.

*****

Duvarların arkasında saklı olmayan kadınlar kendi coğrafyalarında kendi hikâyelerini anlatıyorlar. Önyargılardan oluşan duvarların arkasında sevinçleri, üzüntüleri, sorunları, modern dünyaya ve İslam’a bakışları ile 3 kıtadan, 13 ülke ve 30 şehirden ekrana yansıyacak 200 kadın portresi. Sinema tadında görüntüler, farklı çekim tekniği ve özgün müziği ile belgesel film Duvarların Arkasında “İslam Coğrafyasında Kadın” Pazar saat 23.45’te Kanal 7’de.

Tartışıyorlar, eleştiriyorlar, karşı çıkıyorlar, savunuyorlar… İslam coğrafyasındaki kadınların yıllar boyu içine konuldukları ezilmiş ve sessiz önyargısının dışında, farklı mücadele ve başarı hikâyeleri… İslam dünyasındaki kadın sorunlarını önyargısız bir bakış açısı ile değerlendiren belgesel, Müslüman ülkelerin siyaset, sanat, ekonomi alanındaki önemli kadın kimliklerini ortaya koymak bir yana, kültürel farklara dikkati çekerek, bu ülkelerdeki değişimi, toplumsal dinamizmi, modernleşmeyi kadın perspektifinden anlatıyor. Başta Türkiye olmak üzere bu ülke kadınları, yaşam biçimleri, sosyal yaşam içindeki konumları, sanat ve siyasetteki etkinlikleri, farklı kültür ve geleneklerin hayatlarına yansıması, sivil toplum kuruluşları ile ilişkileri, çalışma hayatında karşılaştıkları problemler, giyim tarzları, dünyaya bakışları ile belgeselde yer alıyorlar. Her bir ülkede kadının durumu paradoksların ve kontrastların altı çizilerek çok yönlü bir şekilde anlatılıyor.

Duvarların Arkasında “Müslüman Ülkelerde Kadın” belgeselinin proje sorumlusu, Kanal 7’de uzun yıllardır başarılı programlara imza atan Ayşe Böhürler. Yapım-Yönetim Koordinatörlüğünü Aslıhan Eker’in yaptığı belgeselin Umman, Yemen, Sudan, Mısır, Suriye, Lübnan, Endonezya, Malezya bölümlerinin yönetmenliğini Adem Özkul, Cezayir, İran, Filistin, Ürdün, Pakistan ve Türkiye bölümlerinin yönetmenliğini ise Enes Hakan Tokyay yaptı. Belgeselin grafiklerini Hakan Tokyay hazırladı. Özgün müzikleri ise Eser Taşkıran’a ait. Proje danışmanı gazeteci Sefer Turan.

Umman, Yemen, Sudan, Lübnan, Mısır, Suriye, Malezya, Endonezya, İran, Cezayir, Filistin, Ürdün, Pakistan ve Türkiye’de çekilen ve 14 bölümden oluşan Duvarların Arkasında “Müslüman Ülkelerde Kadın” belgeseli Pazar günleri saat 23.45’te ekrana gelecek.

Proje Sorumlusu : Ayşe Böhürler, Süreyya Önal
Hazırlayan Ve Sunan : Ayşe Böhürler
Yapım-Yönetim Koordinatörü : Aslıhan Eker
Yönetmen/ Kamera/ Kurgu : Adem Özkul (Umman, Yemen, Sudan,
Lübnan, Suriye, Mısır, Endonezya,
Malezya) Hakan Tokyay (İran, Cezayir,
Ürdün, Filistin, Pakistan)
Teknik Asistan : Aytunç Menevşe
Senaryo : Aslıhan Eker, Ayşe Böhürler, Şaban Şikar
Çeviriler : Arapça : Hasibe Turan, Ümran Önal,
Rümeysa Zeynep Uylaş İngilizce : Aslıhan
Eker, Zeynep Büyükcoşkun, Nagihan
Haliloğlu Fransızca : Engin Kandemir
Farsça : Zaur Şükürov Malayca : Ali Çetin,
Murat Korkmaz Urduca : Rizwan A Siddiqui
Müzik : Eser Taşkıran
Proje Danışmanı : Sefer Turan
Yapım : Gala Ajans
Tür : Belgesel Film
Bölüm : 14 bölüm
Bölüm süresi : 45 dakika
Bölümler : Umman, Yemen, Sudan, Lübnan, Mısır,
Suriye, Malezya, Endonezya, İran,
Cezayir, Filistin, Ürdün, Pakistan,
Türkiye
Yayın Dili : Türkçe, Arapça ve İngilizce
Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/345/duvarlarin-arkasinda.html