Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Faili Meçhul

Faili Meçhul
Günümüzde hala tartışılan Mamak cezaevi, Faili Meçhul programıyla TRT Haber ekranlarına geliyor. Mamak cezaevinde neler yaşandı? Mamak’ta yıllarını geçirenler TRT Haber’e konuştular….

Mamak Cezaevi’nde neler yaşandı?
FAİLİ MEÇHUL
Günümüzde hala tartışılan Mamak cezaevi, Faili Meçhul programıyla TRT Haber ekranlarına geliyor.
12 Eylül 1980 öncesinde sağ-sol çatışması ile binlerce kayıp veren bir kuşak; ihtilalden sonra bir de cezaevinden geçmenin bedelini ödedi… Günümüzün bir çok ünlü yazarı, politikacısı Mamak Cezaevi’nde kaldı… Günümüzde hala siyaset gündeminde yerini koruyan Mamak cezaevinde neler yaşandı? Mamak’ta yıllarını geçirenler TRT Haber’e konuştular….
Yakın siyasi geçmişimiz, aynı zamanda çarpıcı cezaevi hikayeleri ile dolu bir tarihtir. Önde gelen yazarlar; edebiyatçılar, siyasetçiler ve bir çok siyasi eylemci cezaevlerinden geçti.  Cezaevi hayatları bazen Necip Fazıl Kısakürek’in “Zindan’dan Mehmed’e Mektup” ve Muhsin Yazıcıoğlu’nun “Üşüyorum” şiirlerinde olduğu gibi dizelere döküldü.
Bazen Türkülere konu oldu: “Mahpushane içinde yanıyor gazlar/Akşamdan akşama çalıyor sazlar/Çok kışlar geçirdik gelmedi yazlar/Düştüm bir zindana yanar yanar ağlarım/Demir Parmaklığa çıkar, bakar ağlarım…”
Necip Fazıl Kısakürek İstanbul’daki Sultan Ahmet cezaevinin;  Muhsin Yazıcıoğlu  ise Ankara’daki Mamak cezaevinin müdavimlerindendi. Osmanlı’nın son dönemlerinde İttihatçıların tutulduğu cezaevi İstanbul’daki Bekirağa Bölüğü’ydü.  Sinop ve Bodrum cezaevleri de tehlikeli görülen suyasi tutuklu ve mahkumların tutuldugu yerlerdi.1950’li yıllarda ünlü köşe yazarlarını ağırlayan Ankara’daki cezaevi gazeteciler arasında “Ankara Hilton” olarak anılıyordu. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra Demokrat Parti kadrosu için Yassıada cezaevi oldu, bir süre sonra Kayseri cezaevine nakledildiler. Bugün beş yıldızılı bir otel olarak hizmet veren İstanbul’daki Sultan Ahmet cezaevi nice siyasi tutuklu ünlüyü ağırladı…
Kemal Tahir bir çok romanını cezaevinde yazdı. Nazım Hikmet en iyi şiirlerini Bursa cezaevi günlerinde yazdı… 12 Eylül 1980 öncesinde de var olsa da Ankara Mamak cezaevini bizim siyasi tarihimize geçiren asıl dönem; ihtilalden sonra ağırladığı siyasi tutuklular ve mahkumlar oldu… Siyasetin hem sağ yelpazesinden hem de sol yelpazesinden bir çok isim yıllarını Mamak cezaevinde geçirdi….
Deniz Gezmiş; Mamak cezaevindeki hücresinden alınarak idam sehpasına götürüldü…1961 ve 1962’de başarısız iki darbe girişiminde bulunan Albay Talat Aydemir ve Yüzbaşı Fethi Gürcan Mamak cezaevinde kaldılar ve idam öncesi son anlarını bu cezaevindeki hücrelerde geçirdiler…
Oral Çalışlar; Naci Bostancı, Mümtazer Türköne; Avni Özgürel; Taha Akyol, Mustafa Çalık; gibi günümüzün bir çok ünlü yazarı 12 Eylül 1980’den sonra Mamak cezaevine misafir oldular… Faili Meçhul, Mamak Cezaevi dosyasıyla, 22 Temmuz Cuma akşamı saat 21:00’de TRT Haber ekranlarında…
Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/43879/faili-mechul.html