Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Zaman Yolcusu

Zaman Yolcusu
Zaman Yolcusu Ahmet Yeşiltepe, Likya’nın yeniden günışığına kavuşturulan antik yerleşimlerinden Rhodiapolis’e gidiyor. Son 5 yıldır devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarıyla ortaya çıkan bu antik kentin gerçek öykülerini , kazı heyeti başkanı Doç. Dr. İsa Kızgut anlatıyor.

Ahmet Yeşiltepe
Zaman Yolcusu
“Bağışseverliği” kurumsallaştıran adam!
Zaman Yolcusu Ahmet Yeşiltepe, Likya’nın yeniden günışığına kavuşturulan antik yerleşimlerinden Rhodiapolis’e gidiyor.
Son 5 yıldır devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarıyla ortaya çıkan bu antik kentin gerçek öykülerini , kazı heyeti başkanı Doç. Dr. İsa Kızgut anlatıyor.
Kentin en çarpıcı özelliği, yeryüzünde “filantropist” (bağışseverlik) davranış biçimini kurumsallaştıran ilk kişiye sahip olması.
MS 141 yılında bölgede meydana gelen büyük bir deprem sonucu ağır hasar gören Likya kentlerine Rhodiapolisli bir zengin işadamı, Ophramoas, mali bağışlarıyla yardım etmiş.
Onun unutulmaz yardımlarının öyküsü, Patara’dan Phaselis’e kadar hemen tüm Likya kentlerinin yazıtlarında bugün bile görülüyor.
Rhodiapolis ayrıca, tüm kentsel unsurları birarada bulunduran butik bir antik yerleşim görünümüne sahip. Bu nedenle, Anadolu’daki antik yerleşimleri anlamak açısından en kolay gezilen kentlerden biri.
Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/43893/zaman-yolcusu.html