Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Mustafa

Mustafa
“Mustafa”, Atatürk’ün; Selanik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını baştan sona mercek altına alarak onu şablonlardan uzak, askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatmayı amaçlıyor.

Mustafa
Konu : Atatürk’ün askeri, siyasi ve insani yönlerini resmi dilin dışına çıkararak anlatan, vizyonda olduğu dönemde büyük yankı uyandıran “Mustafa’” belgesel filmi, bu gece Kanal D’de ekrana geliyor.
Mustafa”, Atatürk’ün; Selanik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını baştan sona mercek altına alarak onu şablonlardan uzak, askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatmayı amaçlıyor. Filmin çekimleri sırasında, Atatürk’ün ayak bastığı Selanik’ten Manastır’a, Şam’dan Berlin’e, Sofya’dan Karlsbad’a kadar her coğrafyaya gidilerek, doğduğu odadan, öldüğü odaya dek her mekana girilerek onun hayatı yerinde görüntülendi. Belgesel film için özel izinle açılan Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı birçok arşiv itinayla tarandı. Film’de Atatürk’ü 6 farklı oyuncu canlandırıyor. Selanik ve Manastır’daki çocukluk günleri, İstanbul’daki gençlik dönemi, savaş dönemi ve son dönemini filmde 6 ayrı kişi yansıtıyor.  Atatürk’ün kendi sesinden çok önemli konuşmalarının da yer aldığı “Mustafa”da, Ulu Önder’in yazdığı özel mektuplar oldukça dikkat çekiyor. Filmde, Mustafa Kemal’in okullarda okutulsun diye yazdığı bir takım eserler de gün ışığına çıkarılıyor. Belgesel filmde ayrıca, çok özel fotoğrafların yanı sıra Atatürk’ün bilinen en eski fotoğrafı ve filmler de yer alıyor.


Yönetmen/Senaryo: Can Dündar
Türü            : Belgesel Film  Yapım Yılı:2008
Oyuncular        : Gökhan Akyüz, Bahadır Yazıcı, Burak Onaran, Ediz Mehmedali
Müzik            : Goran BregoviçSite linki: http://www.yayinakisi.com/program/45637/mustafa.html