Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Keşanlı Ali Destanı

Keşanlı Ali Destanı
Hasret sona erer, Ali askerden döner. Ayrılık acısı çeken genç sevgililer Ali ve Zilha sonunda birbirlerine kavuşacaklardır. Zilha ile evlilik hayalleri kuran Ali’yi büyük bir sürpriz beklemektedir.

Kanal D’nin merakla beklenen dizisi bugün başlıyor!
Keşanlı Ali Destanı
Kanal D’nin, Haldun Taner’in yazdığı, müzik Yalçın Tura, yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı, senaryosunu Özen Yula ve Özlem Havuzlu’nun kaleme aldıkları merakla beklenen “Keşanlı Ali Destanı” adlı yeni dizisi bugün başlıyor. Sürükleyici senaryosu, güçlü oyuncu kadrosu, rejisi ile izleyicilerin yeni ekran gözdesi olmaya aday “Keşanlı Ali Destanı” dizisinde, Nejat İşler “Keşanlı Ali”yi, Belçim Bilgin de “Zilha”yı canlandırıyor. Dizinin ilk bölümünün konusu şöyle;
Hasret sona erer, Ali askerden döner. Ayrılık acısı çeken genç sevgililer Ali ve Zilha sonunda birbirlerine kavuşacaklardır.
Zilha ile evlilik hayalleri kuran Ali’yi büyük bir sürpriz beklemektedir.
Ali nihayet vatani görevini tamamlamış, İstanbul’un kenar mahallerinden biri olan Sineklidağ’a, evine geri dönmektedir. Sadece biricik anası Hasibe değil, çocukluk aşkı, mahallenin güzeller güzeli Zilha’sı da onun dönüşünü büyük bir heyecanla beklemektedir. Kendine yeni bir hayat kurmak isteyen Ali, bir an önce sevdalısı Zilha ile evlenmek istemektedir. Ancak bu sanıldığı kadar kolay değildir. En başta annesi Hasibe Hanım bu işe karşı çıkmaktadır. Annesini ikna edemeyen Ali, onun güceneceğini bile bile mahallenin ablası Şerif’den yardım ister. Kötü şöhreti nedeniyle annesi mahalleyi terk ettiği için Zilha, Çamur İhsan lakablı dayısı ile birlikte yaşamaktadır. Zilha’yı satılık bir mal gibi gören Çamur İhsan da Ali’den hiç haz etmemektedir. Üstelik yeğeni ile ilgili bambaşka planları vardır. Bu nedenle Zilha’yı istemeye gelen Ali’ye şok bir teklifte bulunur. Mahallenin kabadayısı Manyak Cafer’in sağ kolu Sipsi de, Zilha’nın peşindedir. Ve Çamur İhsan’ın Sipsi’ye verilmiş bir sözü vardır.  Dayısına güvenmeyen Zilha, engelleri aşıp birlikte olabilmeleri için Ali’ye baskı yapar ve ona kaçıp gitmeyi önerir. Ancak Ali her şeyi usulüne göre yapmak ister ve başlık parası için bir iş bulup çalışmaya başlar. Fakat yeni işi Zilha ile aralarında büyük kıskançlık krizinin yaşanmasına neden olur. Ali, Zilha’yı bir tek onu sevdiğine inandırmakla uğraşırken, mahalleyi haraca kesen iki kabadayı Teke Kazım ve Manyak Cafer arasında anlaşmazlık çıkar. Mahalleyi kendi aralarında ikiye bölüp kendi mıntıkalarının haraçlarını toplayan kabadayılardan Manyak Cafer’in haracı eksiktir. Meseleyi halletmek üzere bıçaklar çekilir. Hedefini şaşıran bıçak hiç umulmadık birine isabet eder, ortalık karışır.
Genel Hikaye
Yıl 1959. Yer, İstanbul’un kenar mahallerinden bir olan Sineklidağ. Burası şehrin eteklerinde yer alan, gecekondulardan oluşmuş, yoksul insanların yaşadığı mütevazı bir mahalledir. Haracın, kavganın eksik olmadığı Sineklidağ, nam-ı ve ünü kulaktan kulağa yayılan meşhur kabadayı ‘Keşanlı Ali’nin de doğup büyüdüğü yerdir.
Babasını küçük yaşta kaybeden Ali, annesi ile birlikte yaşamaktadır. Kendini bildi bileli de mahallenin deli dolu, bir o kadar da güzel kızı Zilha’ya sevdalıdır. Yağız delikanlının gözü Zilha’dan başkasını görmezken, genç kızın da gölünü Ali’dedir.  Ancak birbirlerini çok sevmelerine rağmen iki gencin kavuşup birlikte mutlu bir yuva kurmaları çok zordur. Ali’nin annesi Hasibe, Zilha’yı gelin olarak almaktansa ölmeyi isteyecek kadar ondan nefret etmektedir.
Mahalledeki erkekleri baştan çıkarttığı için Zilli Zarife olarak ün salan bir annenin kızı olarak dünyaya geldiği için Zilha doğuştan şansızdır. Kötü şöhreti yüzünden annesi mahalleden kaçıp gittiği için Zilha, dayısı Çamur İhsan ile birlikte yaşamaktadır. Yeğenin namusunu koruyup ona sahip çıkıyormuş gibi davranan Çamur İhsan’ın tek derdi ise paradır. Zilha’yı en yüksek başlık parası veren ile evlendirmek ister. Üstelik o da Ali’den hiç haz etmemektedir.
Hikaye, Ali’nin askerden dönmesi ile başlar. Yeni bir başlangıç yapmak isteyen Ali’nin kafasında tek bir düşünce vardır. O da; çocukluk aşkı Zilha’yı dayısından istemek. Annesi Hasibe ne kadar engel olmaya çalışsa da Ali, Zilha’yı dayısından ister. Fakat Çamur İhsan öyle bir başlık parası ister ki, Ali reddedilmekten bile beter olur. Üstelik Çamur İhsan’ın asıl niyeti Zilha’yı mahallede çevirdiği kirli işlerine ortaklık yapan Sipsi ile evlendirmektir. Dayısının işi yokuşa sürdüğünü anlayan genç kız Ali’ye Sineklidağ’dan kaçmayı teklif eder. Fakat Ali buna razı olmaz, kaçmak yerine her şeyi usulüne göre yapmak ister. Başlık parasını biriktirmek için bir iş bulur ve çalışmaya başlar. Ancak kaderin Ali ile ilgili bambaşka planları vardır. Ali, Zilha ile kuracağı yuva için ter dökerken hiç ummadığı bir anda Zilha’nın dayısını öldürmekle suçlanır ve işlemediği bu suç yüzünden hapishaneye atılır… Ali, Zilha’dan  Zilha da Ali’sinden ayrı düşer. Yıllar sonra Ali hapishaneden çıkar ama, ne o artık eski Ali’dir ne de Zilha eski Zilha’dır.


Yazan                : Haldun Taner
Müzik                : Yalçın Tura
Yapım Şirketi        : D Yapım
Genel Koordinatör        : Özge Şen
Dramalar Direktörü     : E. Ayşe Durmaz
Yönetmen            : Çağan Irmak
Senaryo                 : Özen Yula – Özlem Havuzlu
Uygulayıcı Yapımcı     : Emel Sakarya Aksoy
Özgün Müzik    : ARIA (Bora Eboğlu, Cengiz Onural, Cenk Erdoğan,    Ceyda Pirali)
Görüntü Yönetmeni ve 2. Yönetmen    : Selahattin Sancaklı
Sanat Yönetmeni          : Murat Güney
Danışman            : Gökhan Akçura
Plato Dekor Uygulama    : Hakan Yarkın
Kostüm Tasarım          : Nesrin Ayaz
Oyuncular            : Nejat İşler (Keşanlı Ali), Belçim Bilgin (Zilha),                  Hale Akınlı (Hasibe), Mihriban Er (Şerif Abla), Şamil Kafkas (İzmarit Nuri),              Tuğrul Tülek (Sipsi Selim), Algı Eke (Fehime), Selin İşcan (Suzan), Ayberk Pekcan (Teke Kazım), Burcu Salihoğlu(Fadime), Beyti Engin (Çakal Rüstem),             S. Devrim Yakut (Rukiye), Hülya Gülşen Irmak (Melahat), Semah Tuğsel (Raziye), Ezgi Tombul (Ayfer), Meltem Savcı (Nezahat), Nuri Gökaşan (Hulusi Bey), Hülya Böceklioğlu (İffet Hanım), Ali Rıza Kubilay (Tetik Necmi), Yıldırım Gücük (Şipşak Rasih) Murat Kılıç (Macuncu Rıza), Barış Aydın (Kemal), Kosta Kortidis (Titrek Ekrem) ve Yavuz Sepetçi (Çamur İhsan) ve Turgut Tunçalp (Manyak Cafer)Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/46454/kesanli-ali-destani.html