Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Pasaport

Pasaport
İspanya’daki Bask bölgesinin ayrılıkçı terör örgütü ETA’nın kuruluşundan 52 yıl sonra kalıcı olarak ateşkes ilanı toplumun her kesiminde sevinç ve gelecek için umut yaratırken pekçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Mete Çubukçu ile
Pasaport
İspanya Terörü Nasıl Çözdü?
 –Tekrar-
İspanya’daki Bask bölgesinin ayrılıkçı terör örgütü ETA’nın kuruluşundan 52 yıl sonra kalıcı olarak ateşkes ilanı toplumun her kesiminde sevinç ve gelecek için umut yaratırken pekçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Barış rüzgarlarının yanısıra bazı soru işaretleri zihinleri kurcalamaya başladı.
Daha önce çeşitli hamleler yaparak silah bırakan ETA’nın son ateşkesi ne kadar samimi? ETA’nın silah bırakması barış çabası mı yoksa güç kaybı mı? Halkın ETA’ya verdiği desteği çekmesi ve örgütün içindeki çözülmeler silah bırakmada etken mi? Barış yanlısı bir Bask toplumu İspanyol hükümetinin bölge için uyguladığı stratejiyi değiştirir mi? Bask Bölgesi’nde bir dönem kapanırken otonominin geleceği nasıl şekillenecek?
ETA destekçisi yurtsever sol hareketinden, Bask’ın en eski siyasi oluşumu PNV’ye, Popüler Partiden Bildu’ya etkin siyasi gruplar ve liderler Bask bölgesinin kaderini çizmeye hazırlanıyor. Aralarında 10 yıl önce ETA saldırısı sonrası hayatta kalmayı başaran ünlü Basklı gazeteci Gorka’nın da bulunduğu bölgenin etkin gazeteci, yazar ve akademisyenleri de bağımsız bir Bask devletinin mümkünlüğünü, anayasal hakların kapsamını ve otonomun devamını analiz ediyor. Görüşleri farklı olsa da şiddet karşıtlığı paydasında birleşen Bask ileri gelenleri Mete Çubukçu’nun sorularını yanıtlıyor, bölgenin geleceğini masaya yatırıyor.  
Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/46464/pasaport.html