Yayın Akışı

> Arşiv > Televizyon Programlari Arşiv > Demir Çeneli Kadınlar

Demir Çeneli Kadınlar
Iron Jawed Angels, Amerika’da kadınlara oy hakkı için savaşan bir grup kadının mücadelesini konu alan gerçek bir hikaye.

“Demir Çeneli Kadınlar”
Iron Jawed Angels, Amerika’da kadınlara oy hakkı için savaşan bir grup kadının mücadelesini konu alan gerçek bir hikaye. 
Alman yönetmen Katja von Garnier ilk İngilizce filmi Iron Jawed Angels’da, 1910’larda Amerikan kamuoyunda etkisini gösteren ünlü kadın hareketinin başlama ve gelişme öyküsünü anlatıyor. Kadınlara oy hakkı sağlamak ve onların da hükümet görevlerinde çalışabilmesi için mücadele eden bir grup kadının gerçek öyküsüne uzanan film, hareketin liderlerinden Alice Paul ve Lucy Burns’ü merkezine oturtuyor. Gerçek karakterler olan Alice ve Lucy, kadınlara oy hakkı için başlattıkları bu feminist hareketle Amerikan politik tarihine damgasını vurdu.
Filmin başında İngiltere’den gelen iki genç kadın, mücadelelerine önce Amerikan Ulusal Kadın Oy Hakkı Derneği’nde başlamaya niyetlenir. Ancak daha sonra oradaki aktivistlerin kendi davaları için iyi birer örnek teşkil etmediğini fark edip, başka bir derneğe kayıt olurlar. Iron Jawed Angels’da, kadınların kendileri için verdiği mücadelenin yanı sıra, kendi içlerinde girdikleri çekişmelere de yer veriliyor. Filmde Hilary Swank’i Alice Paul, Frances O’Connor’ı Lucy Burns olarak izleyeceğiz. Yan rollerde ise Anjelica Huston ve Julia Ormond gibi isimler var.


Orijinal adı:“Iron Jawed Angels”
Yönetmen: Katja Von Garnier
Oyuncular: Hilary Swank, Frances O’Connor, Anjelica Huston, Julia Ormond, Vera Farmiga
Yapım Yılı: 2004Site linki: http://www.yayinakisi.com/program/48677/demir-ceneli-kadinlar.html