Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Savaşçılar
Savaşçılar
Savaşçılar


Tarih: 2008-09-05 TV : NTV Saat: 22:00 Tür:Belgesel


BBC’nin Film Gibi Belgeseli
SAVAŞÇILAR
Tarihinin Büyük Komutanları Canlanıyor
Cuma 22:00

Atilla’dan Napolyon’a savaş dehalarının ekranda canlandığı,  BBC’nin tarihin büyük komutanları hakkındaki film gibi belgeseli “Savaşçılar” (Warriors) da bu akşam Roma İmparatorluğu’na önünde diz çökerten gladyatör Spartaküs’ün hayatı gözler önüne serilecek.

Spartaküs: Roma İmparatorluğu’na Önünde Diz Çökerten Gladyatör!
M.Ö.73 yılında Roma Ordusu’ndan kaçak bir asker esir pazarında satışa çıkartıldı. Birkaç ay sonra bu kaçak asker kendisiyle aynı durumda olan diğer köleleri ve gladyatörleri bir araya  getirerek özgürlük adına Roma Tarihi’nin en büyük isyanlarından birini çıkarttı.

Günümüze gelindiğinde ise Klasik Dönem’in en büyük destanlarından biri kabul edilen Spartaküs’ün hikayesi sıradışı yönetmen Stanley Kubrick tarafından ölümsüzleştirilecekti.Ancak filmde kaleme alınan efsanevi kahraman Spartaküs’ün tarihi belgelere dayanan gerçek kimliğinin çok daha çarpıcı ve şaşırtıcı olduğu şüphe götürmez.

Spartaküs olağanüstü karizması sayesinde kendi iradesiyle değil kendi gibi kaçak diğer kölelerin seçimiyle liderliğe kabul edildi. Adeta bir gerilla lideri olan Spartaküs’ün kölelerden oluşan yamalı bohçayı andıran ordusu yenilmez kabul edilen Roma lejyonları karşısında üst üste zafer kazandı. Ancak kaderin cilvesi bu trajik askeri sonunda gaddarlığıyla ünlü ezeli düşmanı Marcus Crassus’la karşı karşıya getirecekti. Herşey bir yana, Roma İmparatorluğu’nu devrimin eşiğine getiren bir savaşçı olan Spartaküs, baskı altında tutulan ezilmiş insanların simgesi olarak ebedi şöhrete kavuştu.

Bir savaşçı, bir efsane ve bir ilham kaynağı olarak Spartaküs’ün günümüze kadar devam eden ününün ardındaki sır, kendisi gibi alt tabaka bir kölenin bile içinde yaşadığı ve sonra da özgürlüğüne kavuştuğu gaddar ve adaletsiz toplumu alaşağı edebileceğini farketmiş olmasıdır. Bu, en akla gelmeyecek şeyi düşünen ve gerçekleştiren bir kahramanın hikayesi...

Künye :

Savaşçılar izle -> NTV canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı