Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Dünyayı Sarsan Günler
Dünyayı Sarsan Günler
Dünyayı Sarsan Günler


Tarih: 2008-12-26 TV : NTV Saat: 21:00 Tür:Belgesel


NTV Belgesel Kuşağı
 “DÜNYAYI SARSAN GÜNLER 14. Bölüm”
Devrime Giden Yol

Sadece 24 saatte dünyanın kaderi yeniden çizilebilir mi? Tek bir günde tarih yeniden yazılabilir mi? Yakın tarihin en sıcak günleri BBC belgeseli “Dünyayı Sarsan Günler” ile NTV’de ekrana gelmeye devam ediyor.

Bu akşam belgeselin 14. bölümünde Romanya’da Çavuşesku döneminin sona erişi ve İran İslam Devrimi ekrana gelecek.

Sovyet Rüyasının Çöküşü
1989 yılı Noel’i Romanya’nın başkenti Bükreş’de idam mangası ateş etmek üzere yerini alır ve birkaç dakika sonra Romanya halkının nefret ettiği diktatör Nikolay Çavuşesku karısı Elena’nın yanına yere yığılır. Bir iki saat geçmeden kurşunların delik deşik ettiği cesetlerin fotoğrafları tüm dünyaya yayılmıştır bile. Doğu Bloğu ülkelerinden sonuncusu da artık kendini komünist yönetimden sıyırarak özgürlüğünü ilan etmiştir. Bu olay Sovyet rüyasının çöküşünü işaret edecektir. 

İran İslam Devrimi
Bundan 10 yıl önce İran’da gerçekleşen bir olay ise tüm dünyayı sonsuza dek yeniden şekilledirecek yeni bir ideolojinin önünü açacaktı. 16 Ocak 1979 günü Tahran Havaalanı’ndan bir Boeing 707 uçağı kalktı. Pilot koltuğunda oturan isim İran Şahı Rıza Pehlevi’ ydi. İran’da insanlar yollara dökülmüş, şahın resimlerini yakıyor, üzerinde imparatorluk simgesi bulunan paralara delikler açıyordu. Anavatanını terk etmek zorunda kalan Muhammed Rıza Pehlevi bir daha asla geri dönmeyecekti. Tüm bunlar olurken Paris’in mütevazi bir banliyösünde sürgün hayatı yaşayan Ayetullah Humeyni İran yönetiminin başına geçmek için gün sayıyordu...
 

Künye :

Dünyayı Sarsan Günler izle -> NTV canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı