Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Zap
Zap
Zap


Tarih: 2008-12-28 TV : TRT 1 Saat: 21:40 Tür:Belgesel


Bizler, karayolları haritasını ikiye katlayıp, yaz tatillerine, kayak keyiflerine çıkarken, ‘Wellcome Bodrum, wellcome Uludağ’larla karşılanırken, ‘hoşça kal’ dediğimiz topraklar vardır haritanın diğer yanında. Şova dönüşmeyen sessiz acıların , gösterişten uzak coşkuların, kader sanılana doğan çocukların, inceldiği yerden kopan hayatların , ikisi bir araya gelmeyen yakaların, yine de başı dik, alnı açık insanların kentidir Hakkari… Her santimine bolca kar, bolca yağmur ve bolca ağıt düşen Sağ Alt Köşesidir Gönlümün...

Zap; Türkiye sınırları içinde doğup, Irak topraklarında Dicle nehrine karışan,bölgedeki yaşam üzerinde son derece önemli etkileri olan bir akarsudur. İnsanı dehşete düşüren derin vadiler arasında yol alır.. Belgeselde Zap’ı besleyen kaynaklar, herkesin sadece terör ve ölümlerle hatırladığı Çukurca ilçesinin şaşırtan tarihi, Zap’ın bereketlendirdiği topraklar, asma köprüler ve Zap’ın çocukları, çobanları, kadınları ; kış mevsiminin tüm zorluklarına rağmen, Zap çevresinde insanın doğaya karşı verdiği mücadele ele alınmaktadır.

Uzun süren emeğin ve sevginin ürünü olan bu belgesel, Hakkari’nin haritadaki bir yeryüzü parçası olmaktan çıkması için; acil bir mesaja, incinmiş bir selama, içten bir dileğe dönüştü: gönlümün sağ alt köşesi, ‘ kentine iyi bak’ olur mu?..

Künye :

Yönetmen Kurtuluş ZEYDAN
Yapımcı Kurtuluş ZEYDAN
Program Ekibi Yapım-Yönetim Yardımcısı: Melek ÖÐÜTEN
Kamera: Aziz DANYILDIZ, Hayati AYDIN
Kamera Asistanı: Murat ERDALOÐLU
Metin Yazarı: Süreyya Murat KÖSE
Kurgu: Emrah KOÇER, Haldun UZUNALİOÐLU
Müzik: Cenk YELES
Seslendiren: Mustafa ERTARAKÇI
Seslendirme Yönetmeni: Eser ÇELİK


Zap izle -> TRT 1 canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı