Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Ayna
Ayna
Ayna


Tarih: 2010-07-10 TV : STV Saat: 21:35 Tür:Gezi


Ayna
Ayna Afrika’nın toprak bakımından 3. büyük ülkesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde. Eski bir Belçika sömürgesi. Başkenti Kinşasa.  Eski ismi Zaire olan Orta Afrika’daki bu renkli ülkeyi bizimle keşfetmeye hazır mısınız?
Demokratik Kongo Cumhuriyeti kabileleri ve dilleri bol olan bir ülke.
200’ün üzerinde farklı kabile yaşıyor Demokratik Kongo’da. Her kabilenin de kendi dili var. Fransızca bu ülkenin resmi dili.
Dünya’da birbirine en yakın 2 başkent.
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’yla, Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Brazzaville dünyanın birbirine en yakın iki başkenti. Aralarından sadece Kongo nehri geçiyor.
Bu ülkede yük taşımacılığında puspuslar kullanılıyor.
Ağır yükler taşımak için Puspuslarda araç lastikleri takılı hep. Bu yüzden çok ağır yükler bile taşınabiliyor bu araçlarla. Tamamen insan gücüyle hareket eden Puspuslar Kongo’nun değişmez manzaralarından.
Ülke fakir ama destelerle paralar tezgahlarda açıkta duruyor.
Başkent Kinşasa’da dolaşırken açık havada döviz büroları görüyoruz. İnsanlar rahat bir şekilde burada paralarını bozdurabiliyorlar. 1 Dolar yaklaşık 300 Demokratik Kongo Frangı yapıyor. Döviz bürolarında olduğu gibi berberler de açık havada insanlara hizmet veriyor bu ülkede.
Demokratik Kongo dolmuşları bizim dolmuşlardan biraz farklı.
Aracın koltuklarını sökmüşler, yerine de sıra sıra tahta oturaklar koymuşlar. Böylece dolmuşlar daha çok yolcu alabiliyor. Dolmuş fiyatları indi-bindi 350 Kongo Frangı. Yani 60 kuruşa yakın.

Merkez pazarda altın bile satılıyor.
Kongo’nun en büyük pazarını dolaşıyoruz. Adı Merkez Pazar. Yiyecekten, içeceğe, iğneden ipliğe, giyim eşyasından inşaat malzemesine kadar her şey var bu pazarda. Sarraflar altınları seyyar camekanlarda satıyorlar. Tezgahın üzerinde satılanlar sarıya boyanmış sahte altın takılar. Camın içersinde ise gerçek altın takılar var.
Kesilmeyi bekleyen timsah tezgahta bekliyor.
Merkez pazarın et satılan bölümünü geziyoruz. Tezgahlarda canlı kaplumbağalar ve timsahlar dikkatimizi çekiyor. Aynı zamanda kesilip, parçalanmış timsah etleri de müşteriye sunulmuş.
Afrika’da her kabilenin kendine ait bir kültürü var. Timsah etini çok seven bir kabile olduğu gibi hayatlarında ağzına timsah eti sokmamış ve sokmayacak bir sürü kabile de var. Yani kabileden kabileye yemek kültürü de değişiyor Afrika’da. 
Gözümüzün önünde kurdu canlı canlı yiyor bir müşteri.
Tezgahtaki kurtların 4 tanesi yarım Dolar. Bu kurtlar genelde Palmiye ağaçlarının köklerinde bulunurmuş. Satın almak için gelen müşteri canlı canlı kurdu midesine indiriyor oracıkta. Satıcı bayan da canlı termit karıncaları ağzına atıyor.  Net olan bir şey var; Kongo insanının damak tadı oldukça farklı.
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin tek Müslüman yetimhanesini geziyoruz.
Yetimhane olarak ifade edilen bu yer aslında derme çatma bir binadan oluşuyor. Her iki kazanda da fasulye pişiyor. Ocakta pişen yemek aş olacak aç yetimlere. 113 yetim çocuk var bu yetimhanede. Ülkede bu yetimhane haricindeki tüm yetimhaneler Hristiyanların kontrolünde.

Künye :

Yapımcı-Yönetmen
Saim Orhan


Ayna izle -> STV canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı