Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Faili Meçhul
Faili Meçhul
Faili Meçhul


Tarih: 2011-03-11 TV : TRT 1 Saat: 20:00 Tür:Yerli Dizi


Rahip Santoro’yu Gizemli tetikçi mi vurdu?

FAİLİ MEÇHUL

Faili Meçhul, TRT Haber’de 13. Bölümüyle Trabzon’da öldürülen Santa Maria kilisesi Rahibi Santoro dosyasını açıyor...

Trabzon’daki Santa Maria Katolik Kilisesi rahibi 61 yaşındaki Andrea Santoro, 5 ޞubat 2006 pazar günü ayinden hemen sonra, elinde silahla kiliseye giren 16 yaşındaki Oğuzhan Akdin isimli liseli çocuk tarafından kurşunlanarak öldürüldü... Oysa olay günü Rahibin yanında bulunan görgü tanığı Gülhan Kılıç, "O gün gördüğüm silahı tutan kol ve Allahuekber diye bağıran ses, asla 16 yaşındaki bir çocuğa ait değildi" diyor. O halde tetikçi, Oğuzhan’a eşlik eden yetişkin birileri mi vardı?

Rahip Santoro’yu vuran 16 yaşındaki liseli Oğuzhan; "Akıl oyunları" ve "Cennetin Krallığı" filmlerine tutkun, zamanını internet cafede strateji oyunu ve satranç oynayarak geçiren bir gençti. "Beni Kilise’nin önüne kadar Hüseyin Abi getirdi" diyordu. Ancak Hüseyin’in kim olduğu Emniyet ve savcılık tarafından bir türlü ortaya çıkarılamadı. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Hüseyin isimli bir öğrenci gözaltına alınmasına rağmen olayla ilgisi saptanamadı ve 24 saat içinde serbest bırakıldı. O halde bu kişi Hüseyin kod adını kullanan başka bir şahıs mıydı ve aslında Rahibi o mu öldürdü?

Trabzon’daki güvenlik makamları rahibi gayet yakından tanıyor ve izliyorlardı. Rahibin para dağıtarak misyonerlik yaptığına dair ya da çocuklara para dağıttığına dair hiçbir bilgi yoktu. O halde 16 yaşındaki bir liseli gencin, on kişi civarında cemaati olan bir kilisenin 61 yaşındaki rahibinden alıp veremediği ne vardı?.. Hem Rahip Santoro’nun otopsisinde bulunan hem de tetikçi Oğuzhan’ı adli tıp muayenesinden geçiren doktor Oğuzhan’a sorar. Rahibi niçin vurdun? Oğuzhan’ın cevabı şöyle olur: "Görevlendirildim!" O halde bu çocuğu görevlendirenler kimlerdi?

Daha önceki bir çok suikast ve cinayet olayında olduğu gibi, fail ve silah elde olmasına rağmen rahip Santoro suikastinde de perdenin gerisindekilere ulaşılamadı. Oğuzhan’ın yaşından beklenmeyecek şekilde, sorgusunda "Susma hakkımı kullanıyorum" demesi kendisine görev verenlerin bir telkini miydi? Olaydan sonra, Trabzon’daki bir gazeteyi arayan kişinin "Eylemi Türk Diriliş Birliği yaptı" demesi, bu görevlendirmeyi örtmek için yapılmış bir senaryo muydu?

Rahip Santoro’nun vurulmasında kullanılan silahla 28 Ocak 2006 günü Trabzon’da Yeşilyurt restoranda bir cinayet işlendi. Bu husus soruşturma ve mahkeme safahatında yeterince değerlendirildi mi?

Bütün bu sorulara cevap arayan ve Santoro cinayetinin ayrıntılarını ele alan Faili Meçhul; 11 Mart Cuma akşamı saat 23.00’te TRT Haber ekranlarında...


Künye :

Faili Meçhul izle -> TRT 1 canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı