Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Muhteşem Türkler
Muhteşem Türkler
Muhteşem Türkler


Tarih: 2007-05-21 TV : TRT 1 Saat: 15:50 Tür:Gezi


Muhteşem Türkler 
 


Küçükler kadar büyüklerin de ilgiyle izlediği çizgi dizi "MuhteşemTürkler" yepyeni bölümleriyle TRT'de ekrana gelmeye devam ediyor.
Tarihimizde Türk kültürüne büyük katkıları olan kişilerin hayatlarının anlatıldığı dizinin bu hafta yayınlanacak bölümü "Kanuni Sultan Süleyman" adını taşıyor.

Anne- babası ile pikniğe giden Ebru ve Ali, Belgrad Ormanları'nın muhteşemliği karşısında hayretler içerisinde kalır.

Baba, bu doğa harikasını yaratan kişinin Kanuni Sultan Süleyman olduğunu anlatır. Onun zaferden zafere koşan bir devlet adamı olmasının yanı sıra, aynı zamanda doğaya, özgürlüğe düşkün insancıl bir komutan olduğundan bahseder. O dönemde yaşanmış olan bir çok olayın, Osmanlı insanının ve devlet adamlarının her şeye hakkını verir bir anlayış içerisinde olduğunu gösterdiğinden söz eder.

Kanuni Sultan Süleyman'ın mağdur durumdaki tüm insanların ve ülkelerin yardımına koşması, Osmanlı ordusundan bir askerin bir sefer sırasında üzüm bağından kopardığı bir salkım üzüm için bir altın bırakması bu anlayışı destekler. Yine bir sefer dönüşü, kurak topraklarda açlık ve susuzluktan ölmüş hayvanları görüp hüzünlenen kanuni, savaşlarda esir alınan askerlerin bu kurak toprakları ağaçlandırıp orman haline getirmesi karşılığında onlara özgürlüklerini vaat eder.

İşte bu orman, Kanuni Sultan Süleyman'ın yarattığı ve içinde birçok hayvanın yaşadığı Belgrad ormanlarıdır.


 
Yayın
21.05.2007  15:50 / TRT1
21.05.2007  08:15 / TRT1

Künye :

Muhteşem Türkler izle -> TRT 1 canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı