Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Faili Meçhul
Faili Meçhul
Faili Meçhul


Tarih: 2011-09-19 TV : TRT2 Saat: 23:00 Tür:Yaşam


1993’ün Mayısında PKK Tuzağına Düşen 33 Erimizin Dramatik Hikayesi…
FAİLİ MEÇHUL
Her hafta ses getiren, gündem yaratan dosyaları ekrana getiren Faili Meçhul, 19 Eylül Pazartesi günü yayınlanacak programda, yine çok önemli bir konuyu perde arkasında yaşanan olaylar ilginç bilgi ve görüntüler eşliğinde yayınlıyor.
24 Mayıs 1993 günü PKK’nın Elazığ-Bingöl karayolunu keserek şehit ettiği 33 erimizle ilgili dosya,  Faili Meçhul programıyla TRT Haber ekranlarına geliyor… Programda; 33 erin şehit edildiği günlerde Meclis gündemine getirilmesi planlanan bir af tasarısından sözediliyor ve 33 erimizin şehit edilmesiyle bu tasarının rafa kaldırıldığı vurgulanıyor.
Faili Meçhul programında yer verilen Bingöl dosyasındaki bilgilere göre; 1993 yılı Mayıs ayında Malatya; hem acemi eğitim dönemini bitiren askerlerin Doğu ve Güneydoğu’daki askeri birliklerine gitmeleri, hem de teskeresini alan veya izne giden askerlerin Batı illerine gitmeleri için bir toplanma yeriydi. Terörün yoğunluğu sebebiyle askerler tek başlarına gönderilmiyor, topluca yola çıkarılıyordu…
24 Mayıs 1993 günü; Malatya’da toplanmış olan toplam 582 jandarma eri minibüs ve otobüslerle gönderilecekti. O gün sabah saat 04.30’dan öğle saat 13.00’e kadar 16 ayrı minibüs ve otobüsle bu askerler yola çıkarıldı… Malatya’dan Elazığ ve Bingöl istikametine doğru gitmek üzere saat 12.00’de çıkan minibüs’te 21 er; 13.00’te çıkan minibüste ise 28 er vardı. Bu asker sevkiyatlarında erler sivil elbiseliydi ve araçlarda silahlı askerler bulunmuyordu. Normalde; bu sivil ve silahsız askerlere önden ve arkadan silahlı askeri araçların refakat etmesi gerekiyordu; ancak bu askeri konvoy yöntemi o gün uygulanmadı.
O gün Elazığ-Bingöl karayolunun 17. kilometresinde Çevrimpınar-Diztepe mevkiinde saat 18.15 gibi PKK’lılar yol kesmeye başladılar. İki kamyonla yolu kapatarak Bingöl’den Elazığ’a ve Elazığ’dan Bingöl’e doğru giden araçları durduran PKK mensupları; kimlik kontrolü yapıyor ve araçlardaki askerlerle polisleri tesbit edip aşağı indiriyordu. Saat 18.30 gibi; Malatya’dan gelen toplam 49 askeri taşıyan iki minibüs de durduruldu. Sevk belgeleri ve askeri künyeleri olan askerler aşağı indirildiler.
Bu arada bir çok sivil araç ve yolcu otobüsü de PKK’lılar tarafından durduruldu. Yolcular arasındaki asker, polis ve devlet memurlarını arıyorlardı. Bir otobüsteki yolcuların bir kısmı inmemekte direnince otobüsü silahla taradılar ve bir çok yolcuyu yaraladılar. 50-60 kadar aracı bu şekilde durduran; bir kısım araçları yakan PKK’lı grup; saat 20.30 gibi tesbit ettikleri bütün askerleri ve alıkoydukları sivilleri alıp tepeye doğru çıktılar. Güvenlik güçleri ancak; saat 21.00 gibi olay bölgesine ulaştıklarında yaralılara müdahale edebildiler.
Ve PKK’lı grup; gece 03.00’e kadar yürüttükleri askerlerle bir kısım sivilleri guruplar halinde kurşuna dizdiler. Bu vahim olayda 33 asker, altı sivil şehit olurken; 19 asker ve sivil de yaralı olarak kurtuldu. Aslında, güvenlik ve istihbarat makamları; bir kaç gündür, 150 kişilik bir PKK grubunun; tam da yol kesmenin yapıldığı geçitin çok yakınındaki köylerde dolaştıklarını, köylerden çuvallarla ekmek, kazma kürek aldıklarını tesbit etmişti.
Askeri emirlere göre; Elazığ-Bingöl arasındaki bu geçit tehlikeli bir bölgeydi ve gerekirse havadan askeri helikopterlerin de bu asker sevkiyatlarına eşlik etmesi gerekiyordu… Çünkü olayın meydana geldiği bölgedeki Bu PKK hareketliliği olay günü dahi askeri ve emniyet istihbarat belgelerine yansımıştı. Askeri savcılık dosyasındaki belgelere göre; yol kesmenin meydana geldiği 24  Mayıs günü; 24 Mayıs 1993 tarihli ve İSTH: 3520-5693/3409 sayılı yazı ekindeki haber bildirim formunda bu bilgiler yeralıyor ve Bingöl Jandarma Komutanlığı’na da bildiriliyor. Askeri Savcılık belgelerine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi de bu durumu tesbit etti ve üç gün önce,  21 Mayıs 1993 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere ilgili makamlara şu yazıyı gönderdi:
“Elazığ’ın Palu ilçesindeki 300 kişilik PKK grubundan ayrılan 150 kişilik bir grubun Bingöl bölgesine geldiği ve aynı grubun birkaç gün içinde Bingöl Elazığ karayolunu kesip eylem yapacağı, Bingöl il merkezi ile kendilerine yardımcı olmayan bazı köylere eylemde bulunacakları bilgisi alınmıştır…”
Askeri savcılığın açtığı dava sonucunda dönemin askeri yetkilileri 8. Kolordu Askeri Mahkemesi’nde yargılandılar…
Bingöl’de şehit olan 33 er; tam 27 yıldır Türkiye’ye karşı yürütülen terör savaşının şehitleri olarak 24 Mayıs 1993 günü Bingöl’de toprağa verildi…  Uğur Mumcu suikasti, Orgeneral Eşref Bitlis’in uçağının düşerek ölmesi; Adnan Kahveci’nin ölümü; Turgut Özal’ın ölümü, Sivas Madımak olayı ve ardından Başbağlar katliamı gibi olaylarla siyasi tarihimize kaos yılı olarak geçen 1993’ün mayısında PKK tuzağına düşen 33 erimizin işte böyle bir hikayesi var… Onların vurulup toprağa düştüğü yerde şimdi; 33 metre büyüklüğündeki direğin tepesinde ay yıldızlı bayrak dalgalanıyor…
Faili Meçhul, 19 Eylül Pazartesi 23:00’de TRT Haber’de…

Künye :

Faili Meçhul izle -> TRT2 canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı