Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Genç Sinemacılar
Genç Sinemacılar
Genç Sinemacılar


Tarih: 2007-05-31 TV : TRT2 Saat: 19:10 Tür:Belgesel


Genç Sinemacılar 
 


 
TRT, genç sinemacıların çektiği filmlere ev sahipliği yapıyor.

Sinema için uğraş veren amatör ve profesyonel yönetmenleri destekleyerek, sinemanın önemli bir dalı olan kısa film yapımını özendirmeyi ve Türk sinemasına gelecekte katkı sağlayacak yönetmenlerin yetişmesine vesile olmayı hedefleyen program "Genç Sinemacılar" TRT ekranlarında...

"Genç Sinemacılar" programı, 1990- 1995 yılları arasında TRT Prodüktörü Lütfü Özalay tarafından gerçekleştirildi. Ardından programın yapımını 1998'de Süreyya Gariboğlu üstlendi. 1998'de gerçekleştirilen 4 bölümlük "Sinemacılar Genç Filmler Kısa" adlı belgeselden sonra "Genç Sinemacılar" programı kısa film üretmeye devam etti ve bugüne kadar yaklaşık 100 kadar filmin çekilmesine olanak sağladı. TRT tarafından desteklenen ve yayın hakkı TRT'ye ait olan kısa filmlerden bazıları ulusal ve uluslararası film festivallerinde yönetmenlerine ödüller kazandırdı. Yeşim Ustaoğlu, Mustafa Altıoklar ve Nuri Bilge Ceylan gibi uzun metraj filmleri Türkiye'de ve uluslararası alanda ilgi gören yeni kuşak yönetmenler, programın ilk yıllarında "Genç Sinemacılar" a film çekmişlerdi.

Genç sinemacıların dramatik, deneysel, canlandırma ve belgesel dallarında ürettiği kısa filmlerinin konu edildiği ve yönetmenlerle çektikleri film üzerine kısa söyleşilerin yapıldığı yapımda; çekilen filmin de gösterimi gerçekleştiriliyor. Uzun yıllardır farklı yönetmenlerle hazırlanan projenin bu kez yapımını Ömer Faruk Kutlu üstleniyor.


 
Yayın
31.05.2007  19:10 / TRT2

Künye :

Genç Sinemacılar izle -> TRT2 canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı