Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Olağanüstü Kadınlar
Olağanüstü Kadınlar
Olağanüstü Kadınlar


Tarih: 2012-04-01 TV : NTV Saat: 22:00 Tür:Belgesel


NTV Belgesel Kuşağı
‘OLAĞANÜSTÜ KADINLAR’
(Extraordinary Women)
Dünyanın en ünlü pilotlarından
Amelia Earhart’ın yaşamı
– Onuncu Bölüm
NTV Belgesel Kuşağı’nda yayınlanan BBC imzalı ‘Olağanüstü Kadınlar’ın onuncu  bölümünde, ömrünü uçmaya adayan, ekvator etrafındaki ilk uçuşu gerçekleştiren pilot Amelia Earhart’ın yaşam öyküsü yer alıyor.
Dünyanın en ünlü kadın pilotlarından biri olan Amelia Earhart, Kansas’ta doğdu. Babası Edwin’le gittiği bir hava gösterisinde hayatının en büyük tutkusuyla tanıştı. Uçuş dersleri alabilmek için birçok farklı işte çalıştı. Annesinin mirasını kendi uçağına sahip olabilmek için kullandı.
Sadece bir yolcu
Charles Lindbergs’in Atlantik’i uçarak geçme denemesi Amelia’ya cesaret verdi. Macera kitapları yazarı  George Palmer’ın desteğiyle Lindberg’in Atlantik uçusunda yer aldı. 1928’deki uçuş Amelia’ya şöhret getirdi. Atlas Okyanusu’nu yolcu olarak geçen ilk kadın olarak ün kazandı. Ancak Putnam’ın haberi onun bu başarısını küçümsedi. Amelia sadece bir yolcuydu.
Kendi rekorunu kırdı
Adını duyurmaya kararlı olan Amelia ilk kadın pilot derneği Doksan Dokuz’un kurulmasına yardımcı oldu. 1932’de Atlas Okyanusu’nu tek başına uçarak geçti. Amerikan ticari hava taşımacılığı için teşvik sağladı. Amerikalı pilot Wiley Post’un uçakla dünyayı dolaşmasının ardından Amelia uçuş kariyerini zirvede sonlandırmak için büyük bir fırsat fark etti. Kendi rekorunu kıracak ve ekvatordaki en büyük uçuşu gerçekleştirecekti. 29 bin milde bir seyahat, o güne kadar hiç kimse tarafından denenmemişti. 1937’de Amelia, Oakland Kaliforniya’dan Papua Yeni Gine’ye 22 bin mil yol katederek, bir ay içinde ulaştı. Sadece yakıt ikmali için Howland Adası’nda durdu. Havai-Kaliforniya arasını uçarak geçen ilk kişi oldu.
Trajik son
En son, Fred Noonan ile birlikte çıktığı dünya turu sırasında uçağı Pasifik Okyanusu’nun ortalarında kayboldu.  Haftalarca süren aramalar neticesiz kaldı. Kayboluşuyla ilgili komplo teorileri hala devam ederken Amelia Earhart’ın olağanüstü hayatı kadınlara ilham veren bir miras olarak kaldı.

Künye :

Olağanüstü Kadınlar izle -> NTV canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı