Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Vadi
Vadi
Vadi


Tarih: 2012-06-18 TV : NTV Saat: 22:15 Tür:Belgesel


VADİ
Birinci Bölüm
NTV’den Türkiye televizyonlarında bir yenilik. Senoz Vadisi’nde yaşayanların kendi hayatlarını canlandırdığı ‘Vadi’ belgesel–dizi formatının Türkiye’deki ilk örneği
NTV’nin yaz aylarında gelenekselleşen ‘Yeşil Ekran’ kuşağında bu yıl Türkiye televizyonlarında ilk kez denenen bir formatı ekrana taşıyor. Yönetmenliğini Nedim Hazar’ın üstlendiği ‘Vadi’nin çekimleri, adını aldığı Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı dağ köylerinin kurulu olduğu Senoz Vadisi’nde yapılıyor.
Yeşili n her tonunun bir arada görülebildiği, Karadeniz’in vahşi doğasının hüküm sürdüğü Senoz Vadisi’nde çekilen ‘belgesel–dizi’de, günlük hayatları, dertleri, yaşam mücadeleleriyle yer alanlar profesyonel oyuncular değil. Senoz Vadisi’nde yaşayanlar kendi hayatlarını canlandırıyor.
Teleferik sistemiyle  taşımacılık, metrelerce yükseklikteki ağaçların tepelerine kurulan kovanlarla yapılan geleneksel arıcılık, dik yamaçlara kurulu evler ve çay bahçeleri, hiç dinmeyen yağmur ve arka planda hiç eksilmeyen bir dere gürültüsü. Senozluların günlük uğraşları televizyon izleyicileri için farklı ve ilginç bir hayatı gözler önüne seriyor. 
Vadi’nin kahramanları
Ahmet Ali Kork: Dizinin baş kahramanlarından, aynı zamanda anlatıcı görevini üstleniyor. Senoz’da doğup büyümüş bir elektrik mühendisi ve çay eksperi. Vadide saygı gören, sözü dinlenen bir karakter.
Hayati Kork: Ahmet Ali’nin kardeşi, belediye işçiliğinden emekli ve yerel politikacı. Hayatını Senoz’da geçirmiş.
Vesile Kork: Hayati Kork’un eşi. Dört çocuğunu, çocukları kadar sevdiği ineklerinden elde ettiği sütü satarak okutan, diğer yandan da çay yetiştiren mücadeleci bir Karadeniz kadını.
Fatma Korkmaz: Vesile Kork’un komşusu ve en yakın arkadaşı. Onun da inekleri ve çay bahçesi var. Fatma Korkmaz’ın eşi Hayrullah Korkmaz ise ömrünün yarısını yollarda geçirmiş, halen de direksiyon sallamaya devam eden bir kamyon şoförü.
Sinan Akçal: Vadinin kimseye eyvallahı olmayan, deli dolu, saz şairi, doğa savaşçısı aykırı kişiliği. Senoz’un tepe köylerinden Çataldere’de, atalarından miras yüzlerce yıllık ahşap evinde, yaşı 90’a dayanmış annesiyle yaşıyor. Senoz Deresi üzerinde yapımı devam eden ya da yapılması planlanan HES’lere ve dağları oyan taş ocaklarına karşı mücadele yürütüyor.
Züleyha Kork: Hayati–Vesile Kork çiftinin kızları. Bilgisayar öğretmeni. Uzun zamandır atamasının yapılmasını, mesleğine adım atmayı bekliyor. 
Ayrıca İstanbul’dan memleketine dönerek babasından miras köy kahvesini işletmeye başlayan Ümit Özdemir,  yüzyıllar öncesinin basit el aletleriyle, çivi kullanmadan geleneksel ahşap evleri inşa eden, 80’ine merdiven dayamış marangoz Hamrullah Malbastı, geleneksel karakovan balcılığını inatla sürdürüp, metrelerce yükseklikteki ağaçlara çevikliğiyle tırmanan, geri kalan zamanını televizyondaki bal reklamlarına söylenerek geçiren, yörenin bilinen en usta tulumcusu olmasına rağmen 40 senedir tüm ısrarlara karşın çalmayı reddeden Hüseyin Balcı gibi birçok Senozlu da hikayenin diğer kahramanları...
NTV ekibinin Senoz Vadisi’ne kamp kurarak yaptığı çekimlerin ardından ‘Vadi’ dizisi yedi hafta boyunca her Pazartesi saat 22.15’te NTV ekranlarından izleyiciyle buluşacak.

Künye :

Vadi izle -> NTV canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı