Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Kültür Kurumlarımız
Kültür Kurumlarımız
Kültür Kurumlarımız


Tarih: 2007-07-02 TV : TRT2 Saat: 22:30 Tür:Belgesel


Kültür Kurumlarımız
 
Yönetmen: Muammer Göktürk
Yapımcı: Muammer Göktürk
Program Ekibi: Metin Yazarı: Muammer Göktürk

Seslendirme:Rüştü Asyalı
 
 
 
 
 
 
Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Türkiye'nin toplumsal, kültürel ve sanatsal gelişimine önemli katkılarda bulunan kurumların tarihi, "Kültür Kurumlarımız" belgeseli ile soluk buluyor.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı'nca hazırlanan 1920- 1938 yılları arasında kurulan kültür ve eğitim kurumlarını anlatan "Atatürk Dönemi Kültür Kurumlarından Örnekler" kitabından yola çıkılarak oluşturulan 13 bölümlük belgeselde; aralarında Türk Dil Kurumu, Etnografya Müzesi, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi gibi toplam 39 kurum yer alıyor. Bir yılda hazırlanan yapım için binlerce fotoğraf, kitap ve belge incelenerek dönem filmleri izlendi. Yapımını, yönetimini ve metin yazarlığını Muammer Göktürk'ün yaptığı, seslendirmesi Rüştü Asyalı'ya ait olan yapımının çekimleri Ankara, İstanbul ve İzmir'de gerçekleştirildi.

"Kültür Kurumları" belgeseli, bu kurumların hangi koşullarda ve nasıl kurulduğu sorularını yanıtlarken, gelişim sürecini, kurucularını ve emektarlarını ekrana taşıyor. Uygun bina bulunamadığı için önce Konya'da açılıp yedi ay sonra Ankara'ya taşınan ve bugün en büyük üniversitelerden biri haline gelen öğretmen okulu, 1921 yılında; henüz Kurtuluş Savaşı sürerken Anadolu uygarlıklarına ait eserlerin korunması için Ankara'nın eski bir hanında alelacele kurulan müze, kiralanan evlerde, otellerde faaliyete başlayıp, çağdaşlaşmaya gönül veren sanatçıların çabalarıyla gelişerek büyüyen tiyatrolar, orkestralar bu belgeselde anlatılıyor. Program, arşivlerde bulunan fotoğraflar, belgeler ve filmler aracılığıyla sorulara cevap verirken, cumhuriyetimizin temeli olan kültür kurumlarımızın şimdiki durumlarını da sergileyerek hem tarihe hem de günümüze tanıklık ediyor.


 
Yayın
02.07.2007  02:05 / TRT2
02.07.2007  22:30 / TRT2
03.07.2007  07:25 / TRT2

Künye :

Kültür Kurumlarımız izle -> TRT2 canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı