Yayın Akışı

       
Yayın Akışı
Kanal Listesi
Yayın Akışı Duyurular
Köşe Yazıları
Sinemalardan seçmeler
Yayın Akışı Haberler
Reklamlar
Osmanoğlu'nun Sürgünü-Öncesi ve Sonrası
Osmanoğlu'nun Sürgünü-Öncesi ve Sonrası
Osmanoğlu'nun Sürgünü-Öncesi ve Sonrası


Tarih: 2007-07-05 TV : TRT AVAZ Saat: 23:30 Tür:Belgesel


Osmanoğlu'nun Sürgünü-Öncesi ve Sonrası
 
Yönetmen: Kerime Senyücel
Yapımcı: Kerime Senyücel
 
 
 
 
 
Osmanlı Tarihi, dünya tarihçileri açısından önemli bir konudur. Amerika ve Avrupa'da bu alandaki yoğun çalışmalar yapılmıştır. Tarihimizin ve kültür birikimimizin 700 yüzyıla yakın bir dönemini oluşturan Osmanlı'ya farklı açılardan bakmasını bilmek gereklidir.
Osmanlı'nın çok da incelenmeyen, araştırılmayan, nesnel bir eleştirel gözle bakılmayan bölümü, son dönemidir. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, işte bu geri planda kalmış, kamuoyunun gündeminde çok yer almamış bir konuyu belgesel proje olan "Osmanoğlu'nun Sürgünü Öncesi ve Sonrası" ile ele almayı amaçladı.

2003 yılı Eylül ayında araştırması başlayan projenin çekimlerine 2004 yılı Aralık ayında başlandı. Sürgüne giden hanedan üyeleri ve ailelerinin yaşamlarına konu alan belgesel için İstanbul'da çekimlere başlandı.

II Abdülhamid'in oğlu Mehmed Selim Efendi tarafından torunu Orhan Osmanoğlu yapım ekibiyle birlikte seyahatlere katılarak randevular konusunda yardımda bulundu. Danışmanlığını İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yaptığı belgesele merkezi Paris'te bulunan Osmanlı Hanedan Vakfı Genel Sekreteri, Sultan Abdülhamid'in torunu Nemika Sultan'ın torunu Cemil Adra'da katkıda bulundu.

Belgeselin danışmanlarından biri de baba tarafından V. Murad'ın anne tarafından Sultan Reşad'ın torunu olan Osman Selahaddin Osmanoğlu. Belgesel çalışmalarına Osmanlı ailesi hakkında geniş bilgisi olan Semuh Adil de yardımcı oldu.

Yapımın çekimleri Türkiye'nin ardından Suriye, Lübnan ve Ürdün'den sonra Fransa, İtalya, Avusturya, İsviçre, İngiltere ve Amerika'da gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen proje sayesinde TRT'de kurgulanan belgeselin dışında, dünyada eşi bulunmayan bir de "Osmanlı Hanedan Arşivi" yapılmış oldu. Yapım ve yönetimini Kerime Senyücel'in üstlendiği bu çalışmanın amacı, dünyanın değişik toplumlarına yerleşmiş, o toplumlara uyum sağlamış ya da sağlayamamış Osmanlı ailesinin fertlerinin yaşamlarındaki ilginç, dramatik öyküleri yakalamak.

Bu öyküler izleyenlerine zaman zaman görkemli, pırıltılı, zaman zaman da hüzünlü anlar yaşatacak. Böylece belgesel, tarihimizin önemli bir bölümüne objektif bir bakışla ışık tutmaya çalışacak.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi,Cumhuriyetin kuruluşu ve Halifeliğin kaldırılması ile sürgüne giden hanedanın öyküsünü konu alan "Osmanoğlu'nun Sürgünü Öncesi ve Sonrası..."
 
 
Yayın
05.07.2007  23:30 / TRTINT
05.07.2007  05:00 / TRTINT
08.07.2007  14:30 / TRTINT

Künye :

Osmanoğlu'nun Sürgünü-Öncesi ve Sonrası izle -> TRT AVAZ canlı yayınReklam : Arşiv : TV Programları : Sinema : Dizi : Forum
Copyright Mai Yazılım © 2005-2014 Tüm Hakları Mai Yazılım'a aittir
Yayın Akışı